K výročí 670 let od prvního dobytí hradu markrabětem moravským Karlem IV. pořádá obec veliké rytířské souboje a setkání pohádkových zemí z Čech, Moravy a Slezska. ,,Sraz účastníků a průvodu je v 10 hodin u zámku. Akce se zúčastní dvě stovky převlečených pohádkových bytostí a jedenáct pohádkových zemí,“ sdělila Iveta Walterová z letního tábořiště Vochtánka.

Dále uvedla, že průvodu bude dominovat pětispřeží s frískými koňmi, které doprovodí další dva kočáry až na hrad, kde bude soustředěna skupina rytířů. O velké rytířské turnaje, které jsou spojené i s příjezdem Karla IV. a jeho manželky Blanky z Valois se postará šermířská a divadelní společnost Memento Mori. ,, Na počest Karla IV. dojde k velkému rytířskému klání, při kterém bude potrestán loupeživý rytíř Mikuláš z Potštejna,“ dodala Walterová.

Šermířská skupina, která působí od roku 1992, zajistí na akci dobové turnaje i divadelní představení, které vzniklo podle textů Josefa Lukáška. Mezi další lákadla patří také pohádka, ve které vystoupí Miroslav Šimůnek a Mojmír Maděrič, či pohádková zábava s country hudbou skupiny Kalumet, kterou zakončí ohňostroj.

(kap)