Akce s příznačným názvem „Umprumka vystavuje“ ústeckou veřejnost zaujala: od sedmnácti hodin nebylo v prostorách galerie doslova „k hnutí“.

Nechybí ani oceněné práce

Návštěvníky akce, kterou kantoři a studenti připravili ve spolupráci se zdejším Klubem přátel umění a za finanční podpory města, nejprve pozdravil ředitel školy Zdeněk Rössler. Představení expozice se poté ujal akademický malíř Jaroslav Habrman, vedoucí uměleckých oborů ústecké „umprumky“. Jak upozornil, většina prací letos pochází od studentů třetích a čtvrtých ročníků. „Výjimkou je ovšem druhý ročník oboru užitá fotografie a média. Ten vystavuje v podstatě poprvé a má tak možnost prezentovat své umění,“ uvedl Habrman s tím, že i práce mladších studentů mají svou nepochybnou kvalitu. Zástupce ředitele pro umělecké obory také poukázal na některé výtvory, které se dočkaly prestižních ocenění. Jedním z nich je oděvní kolekce Blue Winter studentky Anny Drahošové, jež zabodovala v Prešově na mezinárodní soutěži Módna línia mladých. Velkému zájmu návštěvníků se těšila také další kolekce, která vznikla na motiv projektu Kaplického Národní knihovny. Zajímavostí je, že škola spolupracovala na její tvorbě přímo s architektovou ženou Eliškou.
Tyto a desítky dalších děl nyní tvoří v Galerii pod radnicí neobyčejně pestrý koktejl. „Pestré to skutečně je, přestože jsme například nepoužili figurální kresby či plenérové malby, abychom celou expozici příliš netříštili,“ vysvětlil Jaroslav Habrman a k úrovni celé výstavy poznamenal: „Mám možnost srovnávat s jinými školami, jejichž práce na různých akcích vidím. A myslím, že jsme konkurenceschopní.“

Chtějí zaujmout všestranností

Návštěvníci téměř dvouhodinové vernisáže, jejíž hudební doprovod obstarala místní kapela Těžká doba, odcházeli domů očividně spokojení. Nechyběli mezi nimi ani bývalí studenti školy, jako například Pavel Pauk z Králík. Absolventa školy z roku 2010, nyní studenta Vyšší odborné grafické školy v Jihlavě, potěšilo hned několik věcí. „Zaprvé to, že je zde vystaveno hodně mých prací. Navíc jsem zde potkal spoustu známých. A potěšila mě také kapela, která hrála až do konce, což se na vernisážích běžně nestává. Celkově mám z výstavy velkou radost,“ bilancoval bývalý student, který se podle svých slov vrací do Ústí pravidelně a rád.
Spokojeni po čtvrtečním večeru mohou být také učitelé školy, pro něž byla příprava velké výstavy neobyčejně hektická. „Dalo velkou práci vše nainstalovat, ale z výstavy mám hrozně příjemný pocit,“ okomentovala své pocity pedagožka Adéla Kuchařová. „Myslím, že všestranností výstavy můžeme jedině zaujmout, představujeme výběr toho nejlepšího, kvalitu prací hodnotím vysoko,“ dodala ještě.
Milovníci umění mohou expozici „Umprumka vystavuje“ navštívit i v dalších týdnech. V Galerii pod radnicí bude k vidění až do 5. října.

(jp)