Později na konci druhé světové války jej zasáhla protitanková střela Rudé armády a kostel vyhořel. Časem se začaly bortit i podmáčené zdi a chyběl jen kousek k jeho demolici. To se ale nestalo a památku se podařilo zachránit. A nejen ji.

Dnes v Neratově funguje občanské sdružení, které se o vzkvétání kostela a kulturních akcí stará a zároveň poskytuje pomoc mentálně a tělesně postiženým. Ti pracují v chráněných dílnách a jejich výrobky patří k dalším skvostům osady.

Ani letos nebude Neratov tichým místem. Během celého roku se tady odehrávají bohoslužby a řada koncertů či jarmarků. V kostele s unikátní prosklenou střechou panuje přímo kouzelná atmosféra.
Jednou z blížících se akcí bude 4. července od 19 hodin koncert Karla Kahovce, Viktora Sodomy a George & Beatovens jako vzpomínka na Petra Nováka.

Prohlédnout si dílny a zázemí sdružení zase budou moci návštěvníci v sobotu 6. července.
To se uskuteční den otevřených dveří spojený s jarmarkem i programem pro děti. Jedna z největších akcí se však odehraje od 15. do 18. srpna, kdy se uskuteční tradiční pouť. Tu každoročně navštíví tisíce lidí.