Program tentokrát dvoudenní

Orlická brána za dobu své existence prošla poměrně komplikovaným vývojem. Původně velký podnik dostal o poznání komornější podobu. „Rozhodně nechceme konkurovat klasickým festivalům typu JamRocku. Jsme hlavně pro Žamberk a okolí, pro celé rodiny," komentuje posun ředitel pořádající městské organizace Fidiko Daniel Kubelka a odpovídá také na otázku, proč proti loňským pěti dnům bude letošní Brána trvat pouze dva: „Neoznačil bych to za zkrácení, program jsme zhustili. Přešli jsme nyní na profesionálnější rovinu, především co se týká technického a zvukového zázemí."

Pátek komorní, sobota slovenská

Menšímu z dvojice pódií v sousedství Tyršovy rozhledny je vyhrazen páteční program, obsahující s výjimkou skupiny Citizen 37 výhradně ženská jména. Platí to o domácí sestavě Sestry v rýmu, písničkářce Janě Vébrové a skupině Garde s vedoucí Lucií Redlovou, dcerou folkové ikony Vlasty Redla. Tečku udělá od 22.00 projekce snímku Alois Nebel.
Promítat se bude i na samý závěr Brány, o druhém snímku by měli rozhodnout hlasující na internetu, na výběr mají z pěti filmů. „Letní noční kino se uskuteční v místě festivalu, nikoliv jako loni před divadlem," upozorňuje na nikoliv nepodstatnou změnu Daniel Kubelka.

Přijede zpěvačka skupiny Peha

Sobotní hudební menu začíná od 15.00 vystoupením skupiny Celé znova, přijedou také slovenští Plastic Swans a od 18.30 osvědčená značka s názvem Vltava. „Chceme, aby si i rodiny, které nemají na večer hlídání, mohly poslechnout opravdu dobrou profikapelu," zdůvodňuje čas vystoupení Daniel Kubelka, který na devátou večerní nachystal lákadlo v podobě vystoupení jedné z nejlepších slovenských zpěvaček Kataríny Knechtové. Většina posluchačů zná její hlas ze skupiny Peha, nyní přijede do Žamberka s vlastním projektem. „Na sobotní večer je to myslím ideální volba," míní hlavní pořadatel.
Nedílnou součástí Orlické brány je ovšem také divadlo. Sobotní tři dopolední představení jsou určena převážně dětem, po obědě se už bude hrát i pro větší. V doprovodném programu se bude prezentovat také místní divadelní kroužek Deoduši, chybět nebude ani ukázka historického šermu v podání žamberské skupiny Mortem Iter.
Zejména v sobotu tedy bude o malé návštěvníky dobře postaráno. „Když dopoledne přijdete s dětmi, dostanete program pro ně. Letos jsme jej obohatili o cirkusová vystoupení," doplňuje Daniel Kubelka, podle jehož slov jsou pořadatelé připraveni i na případnou nepřízeň počasí, která město přezdívané „brána Orlických hor" může postihnout. „Jsme rádi, že Žamberáci chodili, i když bylo šeredně. Pro mokrou variantu máme k dispozici velký stan, sezení krytá slunečníky. Bouře a tornáda jsou jako na každém festivalu neřešitelnou záležitostí," dodává ještě s humorem.
JAN POKORNÝ