Jak oslaví Triarius své desáté narozeniny?
Je to tak, slavíme desítku. A to nám přijde, že jsme vznikli teprve před rokem, maximálně dvěma. Skutečně to letí.
Co se „oslav“ týká, nechceme všechno vyzvonit předem, ale nalákat můžeme. Narozeninová párty proběhne v prosinci, kdy jsme byli jako občanské sdružení zaregistrováni na ministerstvu vnitra a kdy jsme tedy oficielně vznikli. Ale fungovali jsme samozřejmě už předtím. V prosinci si tedy připomeneme, jak šel čas. V Modrém trpaslíku bude mít vernisáž výstava, která mapuje Triarius od počátků k dnešku a na kterou chceme pozvat všechny, kteří s Triariem v uplynulých deseti letech spolupracovali. Jaký bude konkrétní program – a jací hosté k nám na tuto vernisáž zavítají, to teď prozrazovat nechci :-) Vernisáž bude ale samozřejmě volně přístupná, takže na naše „narozky“ zveme i celou veřejnost!

Vedle toho jsme si do Modrého trpaslíka pozvali v rámci programu také několik interpretů, jejichž vystoupení tak trochu považujeme za malé dárky k výročí. Potvrzena je na prosinec Lenka Dusilová, v jednání (ale předběžně potvrzena) je Vizita s Jaroslavem Duškem. Takže slavit budeme i takto.

A v neposlední řadě výročí oslavíme také novými hrami. Tady nemůžu říci, kdy budou premiéry, protože to ještě skutečně nevíme, ale na tuto sezonu připravil Triarius hned několik premiér. Tu si odbude nová hra Hanze Gregara Záhada černého kruhu, což je lynchovsky laděná činohra. Premiéru bude mít také představení Orangutan v továrně podle sbírky básní Lubora Kasala. K tomuto představení vzniká také zbrusu nová, na míru komponovaná hudba, kterou připravuje Českotřebovák žijící v Trutnově Michal Šalda. A v této sezoně by měla mít premiéru také hra našeho kamaráda Jaroslava Rudiše nazvaná Strange love (aneb Poslední depešák). Takže těšit se je na co.

Co na letos nechystáme, je „divadelní inventura“. Tu jsme udělali k pátému výročí – tehdy jsme odehráli tři hry v jeden večer! Na letošek jsme ji ale nenachystali. Ono by to už také bylo trochu komplikované, protože za těch deset let souborem prošlo přece jenom dost lidí… Na naše hry ale pomůže zavzpomínat právě zmiňovaná výstava.

Vyvíjí se Triarius podle vašeho očekávání, měnilo se za deset let jeho existence jeho směřování?
Absolutně ano, splnil! Myslím, že Triarius dokonce všechna naše počáteční očekávání překonal. Před deseti lety jsme si rozhodně nemysleli, že budeme mít vlastní prostor, kde budeme moct provozovat všechno, co budeme chtít. To jsme nečekali ani v nejoptimističtějších snech. Jsme za to moc vděční! Když zavzpomínám, jak jsme začínali, tehdy byl Triarius především loutkovým souborem, který občas udělal také nějakou jinou akci pro veřejnost, a porovnám to s dneškem, musím být prostě nadšený.

V roce 2000 jsme udělali 6 akcí – dvě loutková představení pro děti, 2 koncerty a 2 literární akce – v roce 2009 bylo těch akcí už 81. Nejvíce akcí jsme uspořádali v roce 2008, kdy jsme jich realizovali 103. V těchto číslech samozřejmě nemluvím o vystoupeních jednotlivých skupin a souborů, ale o zorganizovaných akcích, takže do tohoto počtu je jako 1 započítán například literární festival Literáti na trati, na kterém jenom v loňském roce vystoupilo 18 interpretů a který trval tři dny!
Dobré je také připomenout, že Triarius začínal jako loutkový soubor, který se k činohře a alternativnímu divadlu dostával postupně.

Takže odpověď na vaši otázku je: Ano, Triarius nejenom splnil, ale překonal má očekávání – a ano, za těch deset let jsme se poněkud posunuli, ale věřím, že tím správným směrem.

Kdo byl Triarius na svém začátku a kdo je Triarius po deseti letech?
Také dobrá otázka. Jak už jsem říkal, za těch deset let prošla Triariem spousta lidí. V roce 2000 s námi hráli například Michal Kuchta, Petra Poldaufová, Vašek Šrůtek, Radek Hübl, Saša Schwarzbachová, Dan Košek, Radim Lána a další. Dnes s Triariem hrají i lidé z jiných, a někdy i vzdálených měst, např. Lucka Hašková, která je z Klatov, nebo Aleš Dvořák, který žije v Opatovicích nad Labem.

Pokud budu mluvit o hercích, kteří s Triariem hrají v posledních letech, jsou to Ivoš Soukup, Honza Gregar, Aleš Dvořák, Lucka Hašková, Míša Vyčítalová, Pavla Kadlecová nebo Bára Kalousková.

Pokud jste se ale ptala, kdo je Triarius jako provozovatel Modrého trpaslíka, tak to je hodně široká otázka, protože to je spousta lidí. Když se pokusím vyjmenovat alespoň ty nejdůležitější, jsou to Jirka Duchoň a Laco Špais, Lenka Špaisová a Iva Jurenková, Ivoš Soukup, Bohouš Špaček a Adéla Kuchařová – a spousta dalších, kteří nám s klubem pomáhají. Všem touto cestou moc děkujeme!

Pamatujete si na první představení? Ve srovnání s dneškem, změnilo se nějak vaše vnímání divadla?
Tak první představení byla loutková pohádka. Tuším, že jsme začínali Zlatovláskou. Pokud myslíte toto, tak se přiznám, že tohle představení si vybavuju už jen matně.

Někdy koncem devadesátých let totiž přestal fungovat loutkový soubor Korálek, který patřil pod tehdejší Klubcentrum. A mně to přišlo škoda. Proto jsem v roce 2000 dal dohromady partu nadšenců a s nimi jsem na činnost Korálku navázal. Ale mám ty pohádky Korálku, ve kterém jsem několik let hrál, a ty naše přece jenom po těch letech už trochu pomíchané. Co si ale pamatuju přesně, jsou děti, které na ty pohádky tehdy chodily. Vybavuju si, jak byly nadšené, jak po představení vždycky čekaly, až přijdeme do hlediště, aby si mohly loutky pohladit. A taky úplně vidím, jak třeba čerty nebo draka obcházely obloukem, ale za kašpárkem nebo Zlatovláskou se přímo hrnuly.

Na co si ale pamatuju už celkem přesně, je naše první činohra. Loutkařinu jsme totiž, také kvůli tomu, že se změnily podmínky pro využívání Malé scény, která se navíc potom úplně uzavřela, opustili, abychom se vrhli na činohru.

První naší hrou byl Krysař na motivy Viktora Dyka v režii Lenky Špaisové. Krysaře hrál Vašek Šrůtek, roli Agnes Petra Poldaufová. Pamatuju si to přesně. Premiéru v Malé scéně, jednoduchou, ale funkční scénu. Představení naživo doprovázeli Pepa Kněžek a Petr Kulda. Ano, úplně to vidím. To byly časy!
Je potřeba říci, že tehdy to byla vlastně skutečně klasická činohra, od které jsme během těch deseti let urazili kus cesty, abychom se k ní zase vrátili. S tím souvisí vaše otázka na vnímání divadla.

Od činohry jsme totiž potom přešli k alternativnímu, nebo jak se dnes používá, k experimentujícímu divadlu. To byla celá řada her na motivy ruských avantgardních spisovatelů (Vvěděnského, Charmse, Dostojevského). V roce 2005 jsme potom inscenovali Kafkovu Proměnu. Hra se jmenovala Popis jednoho zápasu a podle mého soudu to byla nejsilnější věc, kterou jsme kdy hráli. No a pak už se začíná náš zájem rozšiřovat. Dál jsme dělali alternativu, vedle toho ale začala vznikat první inscenovaná čtení, od kterých byl už jen krůček k divadlu poesie. Hrou Kupé story jsme se potom v roce 2007 vrátili zpět k činohře. Vedle toho ale dál rozvíjíme i ostatní žánry. Takže pokud by otázka zněla, jaký druh divadla děláme dnes, odpověděl bych: činohru, alternativu (včetně pohybového divadla) a divadlo poesie.

Co považujete za nejdůležitější momenty v historii Triaria – získali jste řadu ocenění, zahráli si tuším i před Václavem Havlem…
Za těch deset let nastudoval Triarius celkem 3 loutkové hry, 3 představení divadla poesie, 3 inscenovaná čtení, 5 činoherních představení a 8 představení experimentujícího divadla. Celkem tedy 22 divadelních her. S těmito 22 hrami jsme odehráli do konce roku 2009 celkem 101 představení, letos jich bylo dalších alespoň dvacet. Hraní nás baví. A nebojíme se jít do soutěže, nebojíme se poměřit síly s dalšími soubory.

Za největší úspěch samozřejmě považujeme postup na Jiráskův Hronov se hrou Vánoce u Ivanovových. Za velké úspěchy ale považujeme i to, že jsme reprezentovali české amatérské divadlo na festivalu v Lucembursku nebo v Polsku. Potěšilo nás samozřejmě každé ocenění, kterého se nám dostalo – a tím nemyslím jenom ceny z divadelních přehlídek, ale i slova díků od našich diváků. Jsme rádi, že se baví – a jsme jim vděční, že na nás chodí.

A s Václavem Havlem, ano, setkali jsme se na festivalu v Trutnově, kde jsme hráli Audienci. A bylo to shledání úžasné. My byli příšerně nervózní. Asi jako nikdy. Ale stálo to za to. To byl určitě jeden z nejsilnějších zážitků, které jsme díky divadlu prožili. Úžasné, i když samozřejmě úplně jinak než setkání s Havlem, jsou pro nás ale třeba i bytová představení, kdy hrajeme u někoho v obýváku, protože jsou to představení velmi osobní. Diváci jsou tak blízko nám, že jim vidíme do očí. A je to skvělé. Kdo nezažil, zřejmě takto z vyprávění nepochopí, jak velmi blízký, možná až intimní vztah může vzniknout během představení mezi hercem a divákem.