„Spolek založili bývalí herci Činoherního studia v Ústí nad Labem, kteří byli odejíti a ocitli se bez střechy nad hlavou. Chtějí hrát dál, tak se rozhodli přebudovat bývalé kino na novou scénu. Chceme jim pomoci," vysvětlil režisér a jeden z představitelů titulní role v Topolově slavné lyrické hře Josef Jan Kopecký.
Cílem celonárodní sbírky Národ sobě II. je shromáždit tři miliony na nezbytné opravy kina Hraničář v Ústí nad Labem. Budova by se tak měla stát novou domovskou scénou divadla, které chce navázat na tradici Činoherního studia. Patronem sbírky je herec Jiří Bartoška, který tam kdysi působil.
„Herci tam skutečně táhnou za jeden provaz, je až neuvěřitelné, jak zdravý a fungující tým to je. Jen se najednou ocitli díky politickému rozhodnutí bez prostor. S šéfem Činoheráku Filipem Nuckollsem, za kterého se všichni jednomyslně postavili, nás navíc pojí mnohaleté přátelství, které započalo na českotřebovském gymnáziu, pokračovalo přes ´uměleckou skupinu Mrva aneb Mochomůrka roste v kompostu´, jak se jmenovalo uskupení, ve kterém jsme společně figurovali, až k jeho působení v Triariu, kde nezapomenutelně hrál například v naší hře Vánoce u Ivanovových. Filip 17. října na naši benefici přijede, bude k dispozici divákům, zodpoví veškeré dotazy," říká Kopecký.
Návštěvníci této benefice nebudou platit žádné vstupné, ale v prostorech klubu Modrý trpaslík bude umístěna zapečetěná kasička, do které budou moci přispět libovolnou částkou. Vedle diskuze s Filipem Nuckollsem a divadelního představení Kočka na kolejích tento večer proběhne také vernisáž výstavy tisků Pavla Hrubiška Snové krajiny. Celý večer začíná ve 20 hodin.