Hledáte-li místo, jež by vás pohltilo svým nábojem, navštivte Vraclav, malou obec na Vysokomýtsku. Najdete tam totiž to nepopsatelné, co často hledáme – genius loci.

Duch tohoto místa je dán jeho bohatou historií. Do ní se zapsalo vyvraždění předních členů rodu Vršovců, nebo léčivý pramen a na něm založené lázně. A právě historii se na Vraclavi o víkendu rozhodli oživit, a to doslova.

Putovali časem

Prostřednictvím pořadu Tenkrát na hradě Vratislavi se tu totiž putovalo časem až k tragické události vyvraždění rodu Vršovců před 900 lety v roce 1108. Rozmanitý víkendový program nabídl středověké radovánky, jako muzicírování, tance, kejklíře, šerm a střelbu z kuše, či krčmu, jarmark, divadélko, koncert, candrbál, ohňostroj a z jiného soudku i vyhlídkové lety vrtulníkem. Bylo skutečně z čeho vybírat.
Sobotní nabitý program se odehrával nejen na hradišti, v barokním areálu, ale i v místní škole, na úřadě i v sále kulturního domu. Vše směřovalo k večernímu vyvrcholení programu, kterým byla rekonstrukce události vyvraždění rodu Vršovců na Vratislavi.


Co se před 900 lety na Vraclavi stalo, Deníku stručně přiblížil ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek: „Vršovci byli jedním z nejvýznamnějších rodů v Čechách. Mimo jiné se podíleli na vyvraždění jiného významného rodu, a to Slavníkovců, dokonce za odměnu dostali rodový knížecí palác v Libici. Dost často se ale dostávali do konfliktu s Přemyslovci, chvíli s nimi byli v míru, potom zase nastaly šarvátky.“ Dále ředitel pokračoval o samotném podnětu k vyvraždění: „V době, kdy byl kníže Svatopluk na tažení proti Maďarům, pověřil Vršovce dočasnou správou v Čechách, konkrétně Mutinu, nejhlavnějšího z rodu. Mezitím se Svatoplukovi údajně donesla zpráva, že Mutina za jeho zády připravuje převrat. Když se vracel z tažení od Bratislavy, měli se sejít tady na hradě Vraclavi - hradiště patřilo Přemyslovcům, bylo to centrum východních Čech. Kníže Svatopluk z toho podnětu, že se snad mělo jednat za jeho zády o převratu, dal pokyn k vyvraždění celého rodu Vršovců.“

V širším historickém kontextu byl však podle Junka hlavním důvodem krveprolití fakt, že „Vršovci začínali být velice mocní, byli Přemyslovcům velkou konkurencí, a ti se to rozhodli řešit takhle razantně.“ Na Vraclavi byli vyvražděni čelní představitelé rodu, vyvražďování však pokračovalo po celých Čechách. Přemyslovci tak odstranili konkurenci a byli jediným silným vládnoucím rodem.