Ke dvěma letům od zahájení provozu byla připravena oslava se zajímavým programem, která přilákala na Zámecký vrch přibližně třináct set návštěvníků.

Zámecká věž píše novou historii

Ještě před pár lety byla tato památka na rod Lichtenštejnů ruinou, s novým majitelem, architektem Přemyslem Kokešem, však Zámečku nastaly nové časy. Objekt – jediná dochovaná věž kdysi rozsáhlého barokního zámku – postupně prochází opravou. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen všechna patra věže, ale přístupná je i část z rozsáhlého podzemního sklepení. Jak Deníku řekla kastelánka Nového Zámku Krasava Šerkopová, oslava se povedla. „Někteří návštěvníci, když odcházeli, říkali, že to bylo prostě super,“ podotkla. Hlavně děti se mohly vydovádět při různých hrách a soutěžích, jako byla chůze na prkýnkách, běh v pytlích nebo střílení z kuše, nechyběl ani skákací hrad…

K vidění bylo několik vystoupení. Divákům se líbila šermířská skupina Balestra, obdivovat mohli zručnost drátenice a uměleckého kováře, kteří na místě pracovali, nebo si v uměleckých stáncích koupit některý z tradičních výrobků. Prohlídku Zámečku absolvovalo přes dvě stě lidí. „Ve sklepení se setkali se sokolníkem v dobovém kostýmu a jeho dravci, jejichž tiché létání za svitu loučí v tak zajímavých sklepních prostorách bylo rozhodně pro návštěvníky nevšedním zážitkem,“ dodala kastelánka.

Charitativním prvkem v programu byla aukce rukodělných výrobků, jejímž cílem bylo podpořit výcvik asistenčních psů pro tělesně postižené. Vydražilo se dvanáct předmětů za 1910 korun, které budou předány společnosti Pomocná tlapka. Zbývající neprodané výrobky si mohou zájemci koupit za vyvolávací cenu u pokladny Zámečku. Aukce s charitativními cíli se budou konat na Zámečku pravidelně.

Oslava byla povedená, jedna věc však Krasavu Šerkopovou mrzí: „Zarazilo nás, kolika divákům dokonce i s dětmi nebylo trapné obcházet lesíkem vstupní kasu kvůli desetikoruně vstupného a pak si zdarma užívat bohatého programu, na který bylo celé vstupné využito,“ nechápe a dodává: „Příště budou učiněna opatření, která nečestné diváky odhalí.“

V plánu jsou další akce pro veřejnost

Během sezony by se na Zámečku měly uskutečnit ještě další dvě akce. První zřejmě na přelomu července a srpna, druhá je naplánována už konkrétně na 19. září, kdy by se mělo uskutečnit ve spolupráci se šermíři zábavné odpoledne a „mystická noc v zámeckých sklepeních“. Věž a sklepení jsou pravidelně otevřeny ve středu a v pátek od 14 do 18 hodin, o víkendech a svátcích mezi 10. a 18. hodinou. Zájemci si mohou domluvit prohlídku i mimo tento čas na telefonu 776 642 277. V současnosti se na Zámečku koná několik výstav. (daf)