Ústecký Dům dětí a mládeže odstartuje novou sezonu dnes od půl čtvrté odpolední. Areál v Lukesově ulici ožije netradičními soutěžemi pro děti i rodiče, chybět nebude tradiční turnaj v pétanque a koncert skupiny Matthew´s Workshop. Desátý zářijový den bude pro oblíbené volnočasové zařízení významný také tím, že představí veřejnosti zbrusu nové logo.

Nových kroužků výrazně přibylo

Zatímco prázdniny byly pro pracovníky a příznivce DDM ve znamení jednoho klasického a dvou příměstských táborů, zářijový katalog se jen hemží nabídkou kroužků. K těm stávajícím přibylo hned jedenáct nových, celkový počet tedy atakuje padesátku. Zájemci, jejichž počet loni překročil osm set, mají rozhodně z čeho vybírat.

„Podařilo se nám oslovit nové externí spolupracovníky. Nabídneme tak třeba velice potřebnou logopedii hrou pro rodiče, kteří nemají čas s dětmi nacvičovat. Nově nabízíme florbal pro dívky, cyklistický kroužek,“ vyjmenovává ředitel domu dětí Radek Škarka, jemuž se podařilo rovněž navázat spolupráci se současným trenérem místních fotbalistů Jiřím Saňákem. A její výsledek? „Fotbalová škola představuje celkovou sportovní přípravu včetně atletiky a gymnastiky, přihlásit se mohou i děvčata,“ představuje jedno z lákadel. Nikoliv jediné. Hrát by se v ústeckém „dédéemku“ měl nově také stále oblíbenější poker, tančit africká zumba nebo učit základy grafické tvorby a designu. Zoufat nemusí ani rodiče předškoláků, jimž je určen nový kroužek Brána do umění. A aby toho nebylo málo, v DDM bude nově k dispozici pět levelů angličtiny pro pokročilé. „Přihlášky by měli rodiče nosit co nejdříve. Zahajovací schůzky začnou po 28. září, 4. října se začíná na sto procent,“ upozorňuje Radek Škarka.

Kde a pod kým nikdo neví

Co zaměstnance a návštěvníky kroužků trápí? To už je delší dobu ohraná písnička. Původně secesní vila poblíž Roškotova divadla je roky v bídném stavu, část objektu není ani přístupná, zbytek by potřeboval milionové investice. Protože je ale dům v soukromých rukou a k jeho odkoupení ze strany kraje nedošlo, tolik potřebné opravy nejsou na programu dne.

Několik měsíců se tak rýsuje možnost přesunu ústeckého DDM do bývalé továrny na hračky Blank v centru města, celý plán ovšem nabírá výrazné zpoždění. „Kraj nás chce předat, aby zřizovatelem bylo město. To by nás uvítalo, ale s vlastní nemovitostí. Jenže tu nemáme, stále jsme v budově v soukromém vlastnictví. Proběhla jednání, existuje jakýsi plán, ale stále neexistuje oficiální vyjádření z kraje,“ krčí rameny ředitel, který zdejšímu domu dětí a mládeže šéfuje něco přes rok, a dodává: „Jisté není téměř nic. Jen to, že celý školní rok absolvujeme zřejmě ve stávajících prostorách.“

JAN POKORNÝ