VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Našel se jeden divák, který byl na všech ročnících. Druhý takový už jsem jen já

Ústí n O. – Kulaté třicátiny slavil folkový festival spjatý se jménem Slávka Janouška loni. Rodák z Ústí nad Orlicí se rozhodl ve svém úsilí pokračovat, a tak zazní Imaginární hospoda v Cakli i letos. Dvoudenní program začne v pátek 12. srpna netradičně na starém ústeckém nádraží a ponese se v písničkářském duchu – do Ústí přijede mimo jiné čerstvý sedmdesátník Vladimír Merta.

10.8.2016
SDÍLEJ:

Janouškovo Ústí.Foto: Jan Pokorný

„Když je to o písničkářích, nutně jsem musel pozvat i někoho z těch, řekl bych, „otců zakladatelů"," říká v rozhovoru pro Deník oblíbený písničkář a pořadatel festivalu.

Loňský ročník jste hodnotil jako velmi vyvedený. Co všechno musí klapnout, abyste byl jako pořadatel i vystupující spokojený i letos?
Ke spokojenosti nikdy nechybí, že by se hraní nepovedlo, to se na této akci vlastně nikdy nestalo. Co musí klapnout? To je po všechny ročníky stejné – aby přišli lidi.

Netajil jste se tím, že do třicítky festival jistojistě vydrží a pak se uvidí. Co vás přimělo pokračovat i nadále?
Ta krásná atmosféra, která se tam bůhvíproč vždycky vytvoří. To je ten hlavní důvod, proč do toho jdu zase, i když s tím je neuvěřitelné množství práce, než se akce připraví.

Bylo velkou motivací i pokřtění nového CD na „domácí půdě"?
Já jsem už letos jedno CD s dětskými písněmi vydal, jmenuje se Koťata a křtili jsme v Malostranské besedě v Praze. Sešly se mi totiž dětské písně trojího druhu: na mé texty, na texty Jiřího Žáčka a texty Daniely Fischerové. Vzniklo jich hodně, takže jsem se rozhodl to nemíchat a vydat postupně rovnou tři CD. Koťata jsou na Žáčkovy texty, autorkou textů Tetované tety je Daniela Fischerová. To moje CD Děťátka vyjde s prodlevou, aby toho nebylo moc naráz. Tetovaná teta právě vychází.

Písně pro děti jsou vám celkem vlastní, nicméně vydání čistě dětského cédéčka Tetovaná teta může posluchače překvapit. Mohl byste tento počin ještě blíže představit?
Daniela Fischerová je autorkou textů pro děti, ale jinak také píše povídky a rozhlasové a divadelní hry. Na mém prvním dětském CD Dušičky jsem měl několik jejích textů z knihy Milion melounů, takže nás s Lubošem Vondrákem paní Daniela pozvala, abychom na křtu nové knihy Tetovaná teta písněmi předělovali básně, které budou recitovat s Josefem Somrem. A také jsem slíbil některou z nových básniček pro tuto příležitost zhudebnit. Samozřejmě jsem to dělal na poslední chvíli, ale povedly se rovnou čtyři písně. A k našemu překvapení jsem volil podobně jako recitátoři, takže čtyřikrát po recitaci následovala píseň na stejný text. Text jako báseň a hned text jako píseň. Byla to čirá náhoda, ale žádný režisér by ten večer líp nevymyslel. A tenhle model se nám i divákům velice zalíbil. Dokonce jsme se rozhodli, že stejný princip vyzkoušíme na CD. Pan Somr bohužel nakonec nemohl, tak jsme k recitaci přizvali Lukáše Hlavicu a Báru Hrzánovou. A Bára, kterou národ zná jako herečku, je také výborná zpěvačka. To já věděl už dávno, potkávali jsme se kdysi na Portě v Plzni i s její skupinou Condurango. A Bára byla pro, že bude recitovat i zpívat, takže bylo jasno. Je tam recitace a 17 krátkých písní, které většinou aranžoval a se mnou nahrával Vítek Rokyta, kytarista z Fleretu, a pak mixoval Miloš Makovský, bez něhož si už neumím představit žádné svoje CD. Byla to krásná práce se všemi zúčastněnými.

Jen tak mimochodem, bude se z Tetované tety také něco v Cakli hrát?
Jsme s Bárou domluveni, že něco málo dáme.

Herečku Báru Hrzánovou bychom čekali spíše na divadelních prknech než u mikrofonu. A herečka je opravdu vynikající. Jaká je z vašeho pohledu hudebnice?
Je skvělá. Léta se věnovala hlavně divadlu, ale v poslední době se se skupinou Condurango rozjela po celé republice. A velmi úspěšně. Její vystoupení si rozhodně nenechte ujít. Není to tak, že to umí jen Marek Eben. (směje se)

Vaši fanoušci se jistě těší na osvědčené hitovky. Zazní i letos Imaginární hospoda, Mumie a Kdo to zavinil? A může se vůbec stát, že by nezazněly?
No Imaginární hospoda zaznívá vždycky, píseň k akci patří, vždyť vznikla zároveň s ní v roce 1985. V Cakli jsme už poosmé a tam tou písní dokonce vždycky zahajujeme s přispěním první kapely večera. A Mumie, tu taky hrajeme rádi.

Otázky na finance hudebníci dost často neradi slyší. Zkusím se tedy zeptat jinak – je v posledních letech těžké sehnat štědré sponzory? Je to snazší třeba z důvodu, že o krizi se mluví stále, ale už ne ekonomické?
Strašně nerad sháním sponzory, ale ze vstupného se to udělat nedá. Naštěstí mám už takovou dlouhodobou stabilní partu sponzorů. Někteří pomohou mediálně, s propagací, plakáty, jiní finančně přispějí na program. Měl jsem jich víc, ale postupně se to zmenšuje. Ale mám jednu výraznou spolupracující firmu, bez které by to vůbec nešlo dělat. A ty odpadlé sponzory z řad kamarádů, malých ústeckých podnikatelů, nahradilo město a kraj. Vezmu to jako příležitost – všem poděkovat, protože bez těchto přispění by ta akce nemohla být.

Letošní 31. ročník je koncipován výrazně písničkářsky. Zajímavých jmen najdeme v programu řadu, ovšem čerstvý sedmdesátník Vladimír Merta je dost možná hlavní hvězdou letošního festivalu. Souhlasíte?
Samozřejmě. Když je to o písničkářích, nutně jsem musel pozvat i někoho z těch, řekl bych, „otců zakladatelů". Karla Kryla už pozvat nejde, tak kdo dál je už od šedesátých let jednoznačně guru pro několik generací písničkářů? Volba byla jasná.

Máte nějaký svůj tajný tip v programu, někoho, koho byste návštěvníkům speciálně doporučil?
Mám dokonce i velké překvapení na pátek – písničkáře úplně odjinud, ale to dopředu neprozradím. Jen to, že na vyvážení doplní tu západní dylanovskou linii i tou východní. A pak bych chtěl upozornit na skvělé písničkáře, kteří se sdružili do skupiny Epydemye. Vydali CD Kotlina o skutečných hrdinech české historie. Člověk by si rovnou řekl: to nemůže dobře dopadnout, to je moc těžké téma. Ale!!! Naprosto skvěle to pojali – české písničkářství má pokračovatele.

Folkoví posluchači jsou ne nadarmo někdy vnímáni jako jedna velká rodina, takovou rodinu máte v podstatě i v Cakli. Vybaví se vám někdo ze stálých návštěvníků, tedy někdo, s kým jste se potkával v uplynulých letech a potkáte zaručeně i letos?
Je pár tváří, které každoročně potkávám. A rád. Dokonce jsme se loni zeptali diváků a našel se jeden, který byl na všech ročnících. Druhý takový už jsem jen já.

Na závěr si zkusme tipnout: dožije se festival Janouškovo Ústí Kristových let? Dal jste si nějakou metu?
Nedal. Když tu akci někdo nebo něco neukřižuje, dožije se třeba i více let.

JAN POKORNÝ

Písničkář podpoří zachránce nádraží

Ústí n. O. – V rámci Janouškova Ústí se v pátek od 17 hodin na historickém vlakovém nádraží uskuteční koncert pro Starou dámu. Folkový zpěvák Slávek Janoušek tak chce podpořit zachránce památkově chráněné železniční stanice.
„Už před osmi lety začal boj o zachování staré výpravní budovy nádraží z roku 1874 v Ústí nad Orlicí, která měla přijít zbourat kvůli novému koridoru. Podobně jako se před třiceti lety zbourala budova Těšnovského, dříve Denisova nádraží v Praze kvůli magistrále, což je dnes vnímáno jako obrovská škoda. A rovněž před třiceti lety začalo v Paříži v upravené budově starého nádraží fungovat Musée d'Orsay, nádherná galerie malířství 19. století. Nemáme právo bourat, pokud to není nezbytně nutné. A ono nebylo. Přidal jsem se tehdy k iniciativě Nádraží nedáme! Budovu se nakonec podařilo přes obtíže zachránit, stala se kulturní památkou a nový majitel – Oustecké nádraží s.r.o. – ji chce nabídnout k novému využití, když železničáři použít budovu jako nádraží už dál nechtěli a vybudovali si nádražní objekt nový, který poněkud překvapil charakterem zastávky v polích, kde se asi moc zastavovat neplánuje. Vývoj kauzy ukázal, že zachránci jsou ochotni vzít vlastní úspory a budovu odsouzenou k trvalému uzavření koupit a postupně ji veřejnosti znovu otevřít. A v jejich plánech je chci podpořit," říká Slávek Janoušek. A nebude sám, kdo nové vlastníky přijede podpořit. „Máme velkou radost, že se má oustecké nádraží probudit k novému životu! Jsme muzikanti, a tak jsme nabídli, že do Ústí z Plzně přijedeme a zahrajeme tu bez nároku na honorář," říká muzikantský bard a experimentální hudebník Oldřich Janota. Toho doprovodí Luboš Vondrák a Romana Šilhavá.

Na nádraží bude muzika i občerstveni připraveno již od 14 hodin. Slávek Janoušek se po koncertu na nádraží přesune do Cakle, kde v 19.15 bude festival zahájen. Janouškův koncert pro Starou dámu zakončí odpolední program, v rámci které již od 14.00 zde bude například hrát pardubická bluegrassová kapela Zvláštní škola.(zr)

Autor: Redakce

10.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 25 000 Kč Inženýři elektronici projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉR/KA PRO ROZVÁDĚČE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Pod Černým lesem č.p. 683, 564 01 Žamberk, NÁSTUP DLE DOHODY, MZDA: dle praxe, PRACOVNÍ NÁPLŇ: , - konstrukce rozváděčů, - zpracování konstrukční dokumentace, POŽADUJEME:, - min. SŠ obor elektrotechnika, - paragraf 6 dle vyhlášky výhodou, - znalost technické dokumentace, - znalost 3D konstrukčních programů - Solidworks výhodou, - znalost práce na PC (pokročilá znalost MS Office), - základní znalost AJ, - samostatnost a flexibilita , - vhodné pro absolventy, - praxe vítána, - požadavek na další osobní rozvoj, NABÍZÍME:, - 5 týdnů dovolené, - příspěvek na stravování, - možnost stravování na pracovišti, - příspěvek na penzijní připojištění, - příspěvek na volnočasové aktivity formou Flexi passů, - příspěvek na kulturu, - prémie, KONTAKT: Bc. Poslušná telefonicky (v pracovní dny 8 - 16 hodin) nebo e-mailem. Pracoviště: Zez silko, s.r.o., Pod Černým lesem, č.p. 683, 564 01 Žamberk. Informace: Irena Poslušná, +420 727 945 873. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí OŠETŘOVATEL SKOTU - STÁJNÍK (NOČNÍ HLÍDAČ). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: středisko Mostek, Jedná se o stájníka (porodníka) v noci., Pracovní doba je od 21.00 do 4.00 hodin., Pracovní náplní je zajištění nočního provozu včetně telení krav a ostraha střediska Mostek., Nástup možný ihned., Kontakt: telefonicky nebo osobně. Pracoviště: Zemědělské družstvo mostek, 565 01 Choceň 1. Informace: František Vostřel, +420 608 667 757. Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 000 Kč Pracovníci na zpracování plechu Klempíř. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovní náplň: Provádění klempířských prací , Požadujeme: praxi v oboru, zručnost, pečlivost, pracovitost, spolehlivost, Nabízíme: stabilní firemní zázemí, zaškolení, služební telefon, finanční prémie. Pracoviště: Střešní izolace s.r.o., 565 53 Sloupnice. Informace: Roman Žďárský, +420 603 206 945. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 12 510 Kč Učitelé odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) UČITEL ODBORNÉHO VÝCVIKU V OBORU TRUHLÁŘ / ZKRÁCENÝ ÚVAZEK. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12510 kč, mzda max. 14700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Skalka č.p. 1692, 560 02 Česká Třebová 2, Pracovní poměr na dobu určitou s pravděpodobností prodloužení na dobu neurčitou., Studium pedagogiky výhodou., Nabízíme: osobní příplatek, příspěvek na stravování, příspěvek na rekreaci, výhodné volání, Kontakt: telefonicky v pracovní dny od 8 do 13 hodin nebo e-mailem:, Hanik Jan, tel.: 465 508 421, e-mail: jan.hanik@vda.cz, radka.prochazkova@vda.cz. Pracoviště: Vyšší odborná škola a střední škola technická česká třebová-skalka, Skalka, č.p. 1692, 560 02 Česká Třebová 2. Informace: Jan Hanik, +420 465 508 421.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostního otevření nového dopravního terminálu v Moravské Třebové se kromě starosty a obou místostarostů zúčastnil i krajský radní pro dopravu Michal Kortyš. Stříhání pásky radnice stihla čtyři dny před komunálními volbami.

Cyklověž v Moravské Třebové je mimo provoz

HODNĚ práce odvedl na hrotu náchodského útoku Jakub Vaněček (u míče), kýžené gólové odměny se ale nedočkal.

„Sršni“ rozhodli v závěru a mají důležité tři body

Sražení policistky, hrad pod palbou: a sumec albín: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. října 2018.

Převýšov nestačil na lídra. Živaničtí se nemínili nechat zmrzačit

Východní Čechy - Česká fotbalová liga pokračovala zápasy 13. kola.

Jeden muž vyskočil z okna, další se oběsil

Pardubicko - Dva případy sebevražd. Staly se v Pardubicích a u Lipoltic.

Hvězdou Týdne pro seniory bude Naďa Urbánková

Pardubicko - V pondělí začíná v Pardubicích Týden pro seniory, odstartuje v devět ráno na zemědělském statku Apolenka.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT