Prostory nově zrekonstruované Malé scény přivítají třídenní produkci dokumentárních filmů. Na programu budou mimo jiné zajímavé besedy, projekce pro školy a uvedení festivalové verze filmu Občan Havel.

V sobotu večer budou udělena tři, možná i čtyři ocenění. Dvě hlavní festivalové ceny v kategorii filmů do třiceti a nad třicet minut, a v neposlední řadě cena Milana Maryšky za přínos dokumentárnímu filmu. „Letos ji obdrží in memoriam Pavel Koutecký,“ prozradil ředitel festivalu Nadotek Jiří Flídr.

Čtvrteční rarita, komedie Kasaři

Neoficiální zahájení obstará ve čtvrtek dopoledne dokumentární film zesnulého Pavla Kouteckého Občan Havel, který po režisérovi dokončil Miroslav Janek. Žákům škol by měl představit našeho prvního polistopadového prezidenta.

Soutěžní projekce začne ve stejný den od 13 hodin. Po prvních šesti filmech si budou moci návštěvníci festivalu vychutnat ve večerní části programu „bonbonek“. Tím bude komedie Kasaři v režii Pavla Blumenfelda, která se točila v Ústí nad Orlicí. Organizátorům v čele s Jiřím Flídrem se ji podařilo sehnat v původní filmové kopii.

Na pátek je pro školy připraven film Zenta o osudu rakousko-uherského křižníku, na kterém bojovali i čeští námořníci. Vedle soutěžní produkce se na plátně v Malé scéně objeví také loňský vítězný snímek v kategorii do třiceti minut Jak se dělá člověk režiséra Jana Látala. Představí se také Olga Sommerová, jež osobně uvede dokument Sedm světel. Třídenní promítací maraton zakončí druhý loňský vítězný film, Nízký let Jana Šikla, a premiérově pro veřejnost také Občan Havel.

Festival Nadotek je spjat za dobu s celou řadu osobností. Jeho ředitel Jiří Flídr zmínil namátkou některé z nich: „Duchovním otcem a kamarádem festivalu byl Jan Špáta, zapomenout bychom neměli na dokumentaristu a senátora Jaromíra Štětinu. Ke zpřízněným tvůrcům patří Olga Sommerová, Olga Špátová, Jana Hádková a spousta dalších zajímavých jmen. Na to, že jsme regionálním festivalem, je pro nás potěšující jejich zájem a fakt, že se za námi vracejí. Předsedou pětičlenné poroty letos bude Miroslav Janek, střihač a režisér, zasedne v ní i zdejší husitský farář Erwin Kukuczka.“

Rozhovor s ředitelem festivalu dokumentárních filmů Nadotek Jiřím Flídrem


Ústí n. O./ Do zahájení osmého ročníku festivalu dokumentárního filmu Nadotek zbývá několik dní. Zatímco ten loňský byl zasvěcen osobě zesnulého dokumentaristy Jana Špáty, letošní Nadotek se bude věnovat několika jiným tématům. Více prozradil Deníku ředitel festivalu, dokumentarista a publicista Jiří Flídr…

Sedmý Nadotek připomněl osobnost Jana Špáty, čemu se bude v základu věnovat ten osmý?
Letos se budeme věnovat jednak vzniku a zániku Československa, chystáme ale také třeba projekci filmu Občan Havel. Máme připraveny promítání pro školy, v sobotu pak bude na programu ústecká premiéra tohoto filmu. Jedná se navíc o režisérskou verzi, tedy ne tu, co běžela běžně v kinech.

Zaslechl jsem, ve hře byla letos účast samotného Václava Havla, jak to s ní vypadá?
Ta možnost bohužel padla, zhruba před měsícem jsme se dověděli, že pan Havel bude ve Varšavě na nějaké důležité akci. Ale budeme tady mít režiséra a producentku filmu.

Četl jsem na dokument dost negativní kritiky ve smyslu „je to slátanina“, co vy na to?
Právě, že jsem ho ještě neviděl, pro mne to také bude premiéra a pak se uvidí…

Ředitelem festivalu jste od jeho vzniku, stíháte tuto funkci skloubit se svým náročným povoláním v rozhlasu?
Stojí to hodně času, ale vzhledem k okolnosti, že jde již o osmý ročník, tak máme řadu věcí „vychytaných“, víme, jak se na ně připravit a zařídit je. Naši sponzoři už jsou navíc dnes takové stálice, myslím, že to tedy není nic, co by se nedalo zvládnout.

Na váš organizační tým je tedy spolehnutí?
Organizační tým tvořím já a Klubcentrum (úsměv). Přes ně tečou peníze, žádají se granty, tam to funguje. Zbylé věci jinak zařizuji sám.

Cítíte po těch letech vůbec ještě něco jako motivaci?
Já si myslím, že každý ročník je především o radosti. Kdyby to člověka nebavilo a nepřinášelo mu to radost, tak to asi nedělá. Má smysl lidem nabídnout alternativu, jak vypadá život jinde. Chceme oslovit také mládež.

Mluvíte o alternativě, ale přiznejme si, že dnes kdekomu stačí televize a internet. Cítíte ohlas u ústecké veřejnosti?
Musíme si uvědomit, že dokument není „prime timový“, je pro menšinového diváka a ten si cestu do Malé scény najde. Něco jiného je si pustit film doma nebo na internetu, tohle bude na velkém plátně v klidném sálu. Navíc je možnost setkat se s režisérem nebo tvůrcem filmu.

Letos proběhne festival ve zrekonstruovaných prostorách Malé scény. Dověděl jsem se ovšem, že nastaly jakési problémy ohledně finančních podmínek s provozovatelem objektu, podařilo se je vyřešit?
Samozřejmě jsme věc řešili a já bych z ní nedělal nějaké kauzy nebo něco podobného. Jde o to, že Malá scéna je opravená a má nového provozovatele, šlo o to najít cestičku a kompromis mezi námi a provozovatelem. Některé věci jsme asi brali automaticky tím, že byly zaběhnuté. Vše se ale vyřešilo ku prospěchu věci a spokojenosti obou stran. Navíc už víme, jak to řešit příští rok.

Finanční stránku festivalu máte tedy vyřešenou, jak vlastně probíhá financování celého projektu?
My máme rozpočet sestaven ze tří částí. Zaprvé se jedná o dotace ministerské a krajské, v součtu zhruba třetinu. Festival podporuje také město a zbylá třetina jde ze sponzorských příspěvků. Sečteno, podtrženo – asi tři sta tisíc korun. Pokud bych do toho měl zakalkuloval i protislužby a produkty, že máme něco levnějšího, tak se částka pohybuje kolem tří set padesáti tisíc.

Kdybychom měli nahlédnout „pod pokličku“ festivalu, jak je jeho třídenní program postaven?
Letos jsme z názvu vypustili sociální tematiku a nechali jsme právě jenom festival dokumentárních filmů. Sociální oblast ale zůstala zachována, jsme v podstatě jediný festival, který se sociální problematice věnuje. Loni jsme dali hodně prostoru tvorbě Jana Špáty. Letos je připravena beseda ke vzniku a zániku Československa, promítneme tam film Zenta, což není až tak sociální téma, ale snímek je podle programového ředitele Martina Štolla výjimečný svým tématem i zpracováním. Proto jsme jej zařadili do páteční dopolední produkce pro školy.

Loni jste si malinko postěžoval na nezájem škol, přišel obrat k lepšímu?
Já myslím, že ano. Pomohla nám trošičku také kapacita, která se snížila. Když přijde do Roškotova divadla devadesát studentů, tak se tam ztratí. Malá scéna bude naopak plná. Festival tam patří a neuvažujeme o přesunu.

Přinese Nadotek 2008 nějaké lákadlo pro Oušťáky, kterým je přitáhnete do Malé scény?
Ještě, že jste mi to připomněl (smích)! Ve čtvrtek jsme připravili lahůdku pro místní. Od půl osmé večer promítneme černobílou komedii z roku 1958 s názvem Kasaři. Spousta Oušťáků se tam pozná, protože většina komparsu byli právě lidé odtud. Podařilo se nám z národního filmového archivu sehnat jedinou kopii, myslím, že to bude skvělý zážitek a hodně velký trhák!

JAN POKORNÝ

PROGRAM NADOTEK 2008

ČTVRTEK 13.11.2008

PROJEKCE

13:00 – 14.00

Liberecká svědectví – jiné osudy (režie Jana Hádková)
Historický dokument mapující události roku 1968 ve městě Liberci.

14:00 – 14:30

Pan Parkinson (režie Petr Jančárek)
Dokumentární film o příběhu hudebního skladatele Petra Šibileva, který onemocněl těžko léčitelnou Parkinsonovou chorobou. Snímek je zamyšlením nad hranicemi lidské kreativity a zároveň přibližuje nejmodernější lékařské postupy při léčbě této choroby.


14.30 – 15.10
Sikora. Malý osobní marketingový epos (režie Ivo Bystřičan)
Dle liberální ideje je strůjcem svého osudu každý sám. Člověk je zbožím a pracovat na svém osudu znamená oscilovat mezi póly prodat se - neprodat se. Dramatik Sikora v komickém portrétu předvádí, jak to vypadá v reálných kulisách divadelního Brna. Kdysi vyhrál Radokovu cenu, nyní je vyhozen z místa nočního vrátného Městského divadla. Přiřknout vinu jen systému však taky nelze. Zlověstná scéna industriálního Třince leccos napoví.


15.15 – 16.15

Efekt přihlížejícího (režie Radim Špaček)
Proč lidé nezasáhnou, když se před jejich očima na ulici odehrává násilí?

16:30 – 17.30

Oni, my a Skitskoj/ dialog ve střižně/ (režie Zdeněk N. Bričkovský)
Dokumentární film o ruských starověrcích, o nás, o ostrovech a mostech…
Autor film osobně uvede.

17:45 – 18.45

Suchá hora, dedina na konci trati… (režie Pavel Štingl)
Sonda Pavla Štingla do života v podhorské vesnici Suchá Hora v Roháčích.


VEČERNÍ PROGRAM
19:30

Kasaři (režie Pavel Blumenfeld)
1958, čb, komedie (85 min.)
Hrají: Ladislav Pešek, Jan Pivec, Rudolf Hrušinský, Josef Beyvl, Josef Kemr, Martin Růžek, Eduard Kohout, Eman Fiala, Jiřina Bohdalová
Námět: Miloš Václav Kratochvíl, Zdeněk Podskalský
Scénář: Miloš Václav Kratochvíl, Zdeněk Podskalský

V továrně Sitex zabouchnul někdo omylem dveře nedobytné pokladny a v ní nejenom
klíče, ale i důležitou dokumentaci, která se má druhy den projednávat na ministerstvu.
Zámečnici by mohli použit autogen, ale vše papírové by shořelo.
Ředitel podniku požádá o pomoc poručíka Veřejné bezpečnosti Rybáka. Ten ví o jedné možnosti. Požádá o pomoc bývalého kasaře, nyní řádně žijícího občana. Je ochoten ho v noci anonymně přivést do továrny. Vdovec Procházka byl před válkou kasařem, za války prošel koncentračním táborem, po válce si změnil jméno na Fiala a živi se poctivě. Jeho syn nemá o
otcově minulosti tušeni a navíc má před svatbou. Na Rybákovo naléháni nakonec Fiala
s akci souhlasí a pokladnu otevře. Za čtrnáct dni je však pokladna v noci vyloupena.
Nejpodezřelejší se zda pravě Fiala. Rybák mu však věří. Fiala se vydá do Prahy za
bývalými kumpány, aby zjistil pachatele. Všichni, až na Kosíka, žiji spořádaně.
Kosík však loupil jinde a je zatčen. Vyšetřovaní prokáže nakonec Fialovu nevinu. Situaci
zneužil účetní Háša, který peníze ukradl a loupež jenom fingoval. Spokojeny Fiala se
může v klidu zúčastnit synovy svatby.


PROGRAM

PÁTEK 14.11.2008

PROJEKCE

10:00 - 11:00

Uvnitř vnitra (režie Josef Císařovský)
Dokumentární film přináší prostřednictvím osudu Kamila Pixy, posledního žijícího spoluzakladatele Státní bezpečnosti, netradiční pohled na klíčové momenty naší nedávné historie.

11:00-11:30
Ty to dokážeš (režie Jan Králík)
Portrét člověka, kterému náhlý handikep změnil život.

11:30 -11:55

VÍTĚZNÝ FILM MINULÉHO ROČNÍKU
Jak dělá člověk (r. Jan Látal)
Film o muži, který chtěl spáchat sebevraždu a hledal duchovní cestu.

11:55 – 13:00
Střídavka (režie Luboš Patera)
„Nikdy není dost lidí, kteří vás mají rádi“ … a střídavá péče o děti po rozvodu to umožňuje.
V českých zemích se rozvádí polovina manželství. Další rodiče se rozcházejí, aniž by byli sezdáni. Více než polovina dětí nežije a nevyrůstá s oběma svými rodiči. Jednou z forem porozvodové výchovy je střídavá péče. Film dává prostor jejím příznivcům. Rodiče a děti vás seznámí se svými zkušenostmi, odborníci se svými názory.

13:00 – 14:00

Živý obraz lepšího světa (režie Marián Polák)
Pozoruhodný příběh člověka, který se snaží udržet rovnováhu mezi přírodou a lidmi.
Autor film osobně uvede.
14:00-14:30

Jan Brázdil, člověk sociální (režie Josef Platz)
Nejstarší žijící potomek slavné rodiny, pro kterého se pomoc druhým stala celoživotním posláním.

14:45 – 15:10
Stázka (režie Adéla Sirotková)
Film o světě, jak ho vidí nevidomá dívka.
Autorka film osobně uvede.

15:10 – 16:10

Oni, my a Skitskoj /dialog ve střižně/ (režie Zdeněk N. Bričkovský)
Dokumentární film o ruských starověrcích, o nás, o ostrovech a mostech…
Autor film osobně uvede.

16:15 – 16:45

Singles (režie Adéla Sirotková)
Proč někteří lidé volí cestu samotářů a nehledají si partnery pro život?
Autorka film osobně uvede.

16:45 – 17:10
Příjemné povídání (režie Jiří Flídr)
Zvláštní patriotická vsuvka festivalu – díl z talkshow se známými ústecko-orlickými osobnostmi.

17:30-18:45
Sedm světel (režie Olga Sommerová)
Židé nebyli jen bezmocnou obětí Hitlerovy doktríny, ale i aktivními odbojáři, kteří se podíleli na boji proti zločinu.
Autorka film osobně uvede.

VEČERNÍ PROGRAM
19:00

Večer s Film & sociologie, film Miroslava Janka Previanti
Asociace (Nadace) Film a sociologie se od počátku 90. let výrazně podílí na dokumentárních projektech předních českých dokumentaristů a jde o svého druhu fenomén. Její tvorbu a témata, která jsou odrazem společnosti, představí producentka Jarmila Poláková.

Projekce filmu o vesnických muzikantech Previanti


PROGRAM
SOBOTA 15.11.2008

9:00
FILM OCENĚNÝ NA MINULÉM ROČNÍKU:
Industriální elegie (r. Daniela Gébová)
Filmový esej o posledních okamžicích hornických kolonií v Ostravě, které mají vrchol své slávy dávno za sebou. Daniela Gébová, rodačka z Ostravy, ve svém filmu sleduje zánik mikrosvěta hornických kolonií. Zachycuje nejen jejich fyzickou likvidaci, ale zejména mizející svět někdejší hornické slávy a obyčejných lidí, kteří v něm dožívají. Zamýšlí se filmem nad proměnou mezilidských vztahů, přibližuje a splétá jednotlivé lidské osudy do působivé mozaiky. Kameramanem filmu byl Miroslav Janek.

10:00
PŘÍSPĚVEK KE VZNIKU ČESKOSLOVENSKA:
ZENTA osud rakousko-uherského křižníku (r. Petr Jančárek)
Projekce filmu s unikátními záběry z potápěčské expedice, která se vypravila za vrakem křižníku, na němž bojovali i čeští námořníci. Příspěvek ke vzniku Československa.

11:00
VÍTĚZNÝ FILM MINULÉHO ROČNÍKU:
Nízký let (Soukromé století) (r. Jan Šikl)
Historie natočení rodinnou kamerou. Život každého z nás je neopakovatelným originálem. Soukromé století vypráví o jedinečné intenzitě prožitých lidských příběhů vyprávěných na základě soukromých rodinných filmových materiálů.
Vztah Táni a Václava se odehrává v 50. až 70. letech. Oba se seznámili za studentských let a na období vzájemné zamilovanosti vzpomíná Táňa jako na nejkrásnější část svého života. Václav měl životní sen a tomu všechno obětoval: chtěl létat. Proto vstoupil do armády a časem se stal pilotem stíhacích bombardérů MIG.
Václav Táně nesmírně imponoval. Byl nejen přitažlivý muž, ale i cílevědomá a rozhodná osobnost. Proto Táňa ochotně přizpůsobila svůj život jeho kariéře. Tolerantně přehlížela i jeho projevy žárlivosti.
Václav byl jako špičkový pilot československé armády vybrán na odborná studia do SSSR. Táňa ho sem následovala i se dvěma syny.
Václavovy paralelní vztahy a především sklonem k alkoholu začíná postupně prohlubovat vzájemné odcizení a manželství po čase končí v troskách. Kariéra pilota navíc zanedlouho končí i nešťastnou smrtí Václava.

12:00
Palác Akropolis -> Akáč (režie Jana Počtová)
Co a jaký je Palác Akropolis; kdo jsou lidé, kteří utvářeli jeho dnešní podobu, a jak vidí „Palác Akropolis“ a sami sebe; kdo jsou lidé, kteří jej každý večer navštěvují? Co si myslí, co chtějí, čím prošli, co to v nich zanechalo?

13:00
Děti z krabičky (režie Lenka Cingrošová)
Co opravdu víme o dalších osudech předčasně narozených dětí?

HLAVNÍ PROGRAM

OBČAN HAVEL

Film Občan Havel
poprvé v Ústí nad Orlicí.

15:00 – 16:00
Beseda o Pavlu Kouteckém, Václavu Havlovi a vzniku jedinečného filmu.

Hosté besedy:
režisér Miroslav Janek
producentka Jarmila Poláková


16:00 – 18:30
projekce festivalové verze filmu
OBČAN HAVEL

18:45
PŘEDÁVÁNÍ CEN A SLAVNOSTNÍ UKONČENÍ FESTIVALU