Josef KopeckýZměna počasí nám připomíná, že bychom měli zapřemýšlet, co s dlouhými podzimními a zimními večery. Má na ně Kulturní centrum co nabídnout?
Jednoznačně ano. Pořadů jsme do nové sezony naplánovali téměř dvojnásobek, abych jmenoval zásadní obohacení nabídky – je to druhý cyklus divadelního předplatného, který nabízí divadelní lahůdky z regionů. Vedle toho jsme připravili jazzové abonmá, do jehož programu se nám podařilo zajistit vynikající interprety z celého světa. Zajít k nám bude možno také na živé přenosy z Královského baletu v Londýně nebo na záznamy vybraných oper z Metropolitní opery v New Yorku.
A vedle toho nabídneme spoustu dalších akcí, které jsou solitérní, ale za pozornost bezpochyby stojí také – ať už je to nová premiéra našeho divadelního souboru Hýbl, repríza jeho veleúspěšné Kytice nebo liberecká opera Eva, kterou navíc režírovala Českotřebovačka Linda Keprtová. Je toho mnoho a diváci se skutečně mají nač těšit.

Nadcházející sezona bude úplně první ryze pod vaší taktovkou. Co všechno se změní?
Já mnoho věcí neměním. Změnu potřebuje to, co nefunguje, já spíš jdu cestou obohacení. To se týká konečně nejen programu, ale i celého fungování KC. Došlo k nějakým personálním změnám, proběhly stavební úpravy, obohatili jsme dramaturgii, změnili vizuální styl, ale v základu nic nebouráme, pokračujeme v započatém, jen se snažíme oslovit nové a další diváky a posluchače. Mým cílem je, aby budovy KC skutečně žily, aby v nich tepal život, aby k nám lidé přicházeli klidně hodinu před koncertem a trávili u nás svůj čas. Aby měli odpovídající servis, aby jim u nás bylo dobře. A aby byli stále obklopeni kulturou. I proto chceme do všech prostor dostat živé umění, proto jdeme s uměním za lidmi do veřejného prostoru, do ulic, do parku, na náměstí.

Jednou ze zásadních novinek bude druhé divadelní předplatné, takzvané B. Zdá se ale, že o „béčková" představení nepůjde, že?
To rozhodně ne! V cyklu „B" nabízíme skutečně velmi kvalitní věci. Já se rozhodl, že než k nám něco pozveme, chci to vidět. To je u agenturních představení trochu komplikované, ale u těchto titulů zcela bez problémů. Po divadlech v celé republice se navíc pohybuji dlouho, snad se v jejich nabídce trochu orientuji – a proto za tituly, které jsme zařadili do tohoto cyklu, osobně stojím. Jsou to skutečně výjimečné inscenace! Shakespearův Richard III., kterým tento cyklus otevíráme, je úžasným zpracováním klasiky – bez zbytečné piety a sentimentu k ní. David Drábek, jedna z nejvýraznějších režisérských osobností současného profesionálního divadla, k němu přistoupil po svém, zakomponoval do této hry věci zcela současné, čímž jen podtrhl její nadčasovost. Hlavní roli navíc svěřil Pavlíně Štorkové, dlouholeté herečce Klicperova divadla, která ovšem od září „přestoupila" do angažmá v Národním divadle v Praze. A ona Richarda hraje skvostně! Myslím, že zrovna konkrétně tato hra dokáže získat pro klasiku nové publikum. Publikum, které by se možná těžko vyrovnávalo s blankversem, zato s žábou, která se chce stát princeznou, se popasuje jistě s burácejícím smíchem.
Do tohoto cyklu jsme zkrátka vybrali věci, které na sebe strhly pozornost díky své kvalitě. Brněnská Maryša, pardubická Králova řeč, Brožkova geniální Kytice, i ústecký Kafkův Zámek, navíc režírovaný Oušťákem Filipem Nuckollsem, to jsou hry, které by si opravdový milovník divadla neměl nechat ujít.

Obohacen bude také program kina. Věříte, že přenosy operních představení a baletů si najdou své publikum?
Já jezdím na přenosy z MET již několik let do Pardubic a Hradce. A vždycky na nich narazím na nějaké Třebováky. Netuším, kolik v sále potom sedí Oušťáků, Litomyšláků, Lanškrouňáků. Vím ale, že sedí. A tak jsme přišli s tímto nápadem. Říkáme si, že pokud je nějaká množina lidí ochotna jezdit do Pardubic, bude jistě ještě větší doma. Nepodařilo se nám, přes velkou snahu, vyjednat přímé přenosy z MET, nasazujeme proto vybrané tituly z minulých přenosů – a to s hvězdnými obsazeními! Slyšet Annu Netrebko nebo Elinu Garanču v České Třebové, to je prostě nádhera.
Co se baletu týče, nasazujeme vánočního Louskáčka a dva další tituly po Novém roce, osobně se nejvíce těším na Giselle, kterou miluju. Věřím, že zvlášť ve zmiňovaných dlouhých zimních měsících to může být milé zpestření, protože ruku na srdce – kdo z nás bude mít možnost zaletět si na tato představení do Londýna?

Kulturní centrum o prázdninách prošlo také stavebními a rekonstrukčními úpravami, oč se jedná?
Vycházím z toho, že chceme mít moderní prostor, který vyhoví současnému divákovi a nabídne mu servis, který očekává. To se týká konečně i vystupujících. A proto se budeme i nadále snažit věci vylepšovat. Tou nejviditelnější provedenou úpravou je otevření nového „korza" v budově KC a zařízení nového bufetu v Malé scéně. Nejzásadnější a nejvíce nákladnou investicí je nové elektronické zabezpečení budov a vybudování vnějšího a vnitřního kamerového systému, který umožní například technikům v kabině sledovat, co se děje v zákulisí.
Investic ale proběhlo skutečně mnoho, malovalo se, vyměnila se dlažba. Nově jsme oživili interiéry živými květinami. A v těchto úpravách budeme pokračovat i nadále, rádi bychom toho letos udělali ještě více, myslíme si například na nový sedací nábytek na chodbách KC, ale jsme přece jenom limitováni finančními možnostmi. Slibujeme, že se ale vynasnažíme přijít s dalšími novinkami už na jaře 2016.

Nač pozvat čtenáře v nejbližší době?
Na konci září začíná náš Mezinárodní varhanní festival, který letos zahájí vynikající francouzský varhaník Pascal Marsault, to bude 26. září v kostele sv. Jakuba, dále určitě zvu na zmiňovaného Richarda III. ve čtvrtek 24. září do Kulturního centra či na koncert Bendlu k oslavě Jindřicha Pravečka 1. října v Malé scéně. No a na všechny ostatní akce také! V říjnu nabídne Kulturní centrum celkem 24 pořadů, a to bez kina, což je neuvěřitelné číslo. Zajít k nám můžete zkrátka téměř denně. 

Mezinárodní varhanní festival

Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s Římskokatolickou farností – děkanstvím Česká Třebová a za podpory Městského muzea Česká Třebová
pod záštitou ministra kultury ČR Daniela Hermana, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a starosty města Česká Třebová Jaroslava Zedníka
pořádají
Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka
XI. ročník
k poctě 80. narozenin Zdeňka Pololáníka

sobota 26. 9. 2015
Pascal Marsault (Francie)
varhany
program: L. N. Clerambault, D. Buxtehude, J. S. Bach, Ch. M. Widor, M. Durufle, J. Alain, Z. Pololáník
kostel sv. Jakuba Většího
- začátek v 19.00 hod.
- vstupné: 100,- Kč

sobota 3. 10. 2015
Jan Lorenc (ČR)
Schola Cantus Gregoriani (ČR)
varhany, zpěv
program: G. Frescobaldi, J. S. Bach, J. Pachelbel, J. K. Kuchař; gregoriánský chorál a varhanní improvizace
kostel Rozeslání svatých apoštolů, Rybník
- začátek v 19.00 hod.
- vstupné: 100,- Kč

sobota 17. 10. 2015
Peter Čapó (Slovensko)
Jozef Štrbka (Slovensko)
Jana Králiková (Slovensko)
Laudamus (Slovensko)
varhany, zpěv, komorní orchestr
program: G. F. Händel, J. Haydn, W. A. Mozart, M. Schneider Trnavský, B. A. Wiedermann, Z. Pololáník, J. Podprocký, J. Strejc
kostel sv. Jakuba Většího
- začátek v 19.00 hod.
- vstupné: 100,- Kč

sobota 24. 10. 2015
Pavel Černý (ČR)
varhany
program: Z. Pololáník, J. Hassler, G. Muffat, B. M. Černohorský, J. S. Bach; varhanní improvizace
rotunda sv. Kateřiny
- začátek v 19.00 hod.
- vstupné: 100,- Kč

sobota 31. 10. 2015
Daniel Knut Pernet (ČR)
varhany
program: J. S. Bach, G. Böhm, Z. Pololáník, F. Latenas, F. Mendelssohn-Bartholdy
kostel sv. Jakuba Většího
- začátek v 19.00 hod.
- vstupné: 100,- Kč

Festival se koná za laskavého přispění Pardubického kraje.
Veškerý výtěžek festivalu bude věnován na opravu varhan v kostele Rozeslání svatých apoštolů v Rybníku – vstupenky se prodávají pouze na místě.
Předplatitelé KPH mají 50% slevu.