Ani víno ani mráz, ale štětec slavného francouzského malíře Edgara Degase zbarvil tváře baletky, kolem které teď tančí Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Půvabné tanečnici nikdo neřekl od roku 1904, kdy byla vyrobená, jinak než „Degaska“. S ní a dalšími čtyřmi francouzskými loutkami strávili restaurátoři téměř dva roky. Jejich titěrnou a náročnou práci ukazuje současná interaktivní výstava nazvaná Tanec kolem baletky, kde si mohou sami návštěvníci vyzkoušet proces restaurování. A kdo bude trpělivý, pohlédne již brzy do očí samotné slavné baletce.

Muzeum zakoupilo na aukci v roce 2014 pět loutek, které na počátku 20. století vystupovaly v pařížském divadle Nabots. To založila Jeanne Forainová, rodinná známá malíře Edgara Degase, která propadla kouzlu loutkového divadla. Jednou z pořízených loutek byla i marioneta tanečnice, která jako by ožila z obrazů slavného malíře. Namaloval její tvář a vdechl jí tak život. Uběhlých 100 let, vlhkost a nevhodné skladování má podíl na špatném stavu zakoupených loutek. Potrhaná a zašpiněná sukénka z hedvábného tylu, torza baletních střevíčků nebo živůtek, který se při dotyku rozpadal na prach. To vše se dostalo pod šikovné a citlivé ruce restaurátorů. „Samotnou kapitolou bylo restaurování paruk, které byly poškozené. Svou roli sehrálo mimo jiné i to, že paruky jsou vyrobené z lidských vlasů, a ty se v takových podmínkách rozpadnou a rozlámou,“ říká Břetislav Oliva, PR pracovník Muzea loutkářských kultur. „My jsme se snažili co nejvíce přiblížit originálu. Chtěli jsme, aby restaurované loutky odpovídaly jejich původnímu stavu. Proto jsme i paruky vyráběli z lidských evropských vlasů,“ dodává.

Proces restaurování loutek ukazuje současná výstava Tanec kolem baletky. Návštěvníci si mohou sami vyzkoušet skeletování (podložení) poškozeného oděvu, výrobu paruky nebo třeba určit pod mikroskopem druh vlákna. Výstava je doplněna krátkým filmem, který nejen vnáší do místnosti atmosféru francouzského divadla, ale především ukazuje příběh malé tanečnice „Degasky“. Její jemná tvář okouzlí návštěvníky ale až za pár měsíců a tím vyvrcholí celý tanec kolem baletky. „Výstava je v tuto chvíli plánovaná až do ledna roku 2020. Pravděpodobně na jaře roku 2019 se otevře expozice,
která doplní stávající expozici Magický svět loutek a kde bude tanečnice Edgara Degase představena,“ uzavírá Břetislav Oliva.

Lucie Vostřelová