Co chystá Modrý trpaslík do své páté sezony, co všechno připravil?

„Je to až neuvěřitelné, že je to již pátá sezona. Jak hrozně ten čas letí! Na počátku, před těmi čtyřmi roky, jsme do toho šli plni nadšení, které se nám vracelo v podobě klubu zaplněného lidmi. A nyní to děláme vlastně z úplně stejného důvodu – se stejnou odměnou. A to je prostě úžasné! Kéž by to tak vydrželo ještě dlouho,“ říká Josef Jan Kopecký, jeden z členů TRIARIA, který klub Modrý trpaslík provozuje.

V klubu Modrý trpaslík se téměř každý pátek a sobotu něco děje. Na programu jsou divadelní představení, výstavy, literární čtení, projekce filmů – a především hudba. A to hudba mnoha žánrů a zaměření.

„I v této nové sezoně je dramaturgie postavena na prolínání jednotlivých žánrů a směrů. Prozatím nic zásadně neměníme, opět chceme nabízet každý týden dvě akce, opět to bude z poloviny muzika. Zatím máme jasno do konce roku, několik věcí je samozřejmě naplánováno již na nový rok, ale ten je pro nás opět tak trochu neznámou, protože v tomto okamžiku netušíme, kolik peněz na provoz klubu v novém roce získáme z grantů a dotací,“ popisuje stav Kopecký. „Kultura, kterou Modrý trpaslík nabízí, je nekomerční. Navíc se snažíme udržet ceny vstupného na přijatelné hranici, proto jsou pro nás veřejné zdroje životně důležité.“

Uskuteční se literární festival

Modrý trpaslík již v září uspořádal několik zajímavých akcí – například výstavu fotografií rodáka z Ústí nad Orlicí, absolventa Gymnázia v České Třebové a kytaristy skupiny Navigators Jiřího Štarhy nebo koncert Zdeňka Bíny, kytaristy a frontmana kapely -123 minut, který v České Třebové vystoupil společně s baskytaristou Janem Urbancem.

„V programu do konce roku můžeme vypíchnout například literární festival Literáti na trati, který se koná, jako každý rok, v říjnu a na kterém vystoupí například Petra Soukupová, Viola Fischerová, Jan Cempírek nebo Jana Šteflíčková. Ještě v říjnu nabídneme také představení Svět podle Fagi, které u nás odehraje královéhradecké Divadlo DNO s Jiřím Jelínkem. Z listopadové nabídky bych vybral například koncert kapely NiceLand, náš hudební festival Rock na trati, na kterém letos zahrají například kapely Lesní zvěř, Boo nebo První hoře, a nebo koncert uskupení Midi Lidi. V prosinci bude asi největším lákadlem klubu koncert Lenky Dusilové,“ předestírá domluvená vystoupení Kopecký.

V prosinci občanské sdružení TRIARIUS dovrší první dekádu svého působení a v prostorách klubu bude otevřena výstava s názvem TRIARIUS: Deset let, která bude mapovat činnost spolku, který vznikl především jako divadelní soubor.

Po Novém roce Modrý trpaslík nechce ze zavedených kolejí nijak vybočit. V programu na zimní měsíce se tak objevuje například jazzové Beata Hlavenek trio, kytarista Mekyho Žbirky Jan Ponocný se svým projektem Cirkus Ponorka nebo kapela Charlie Straigt. Divadlachtiví se mohou těšit například na Vizitu s Jaroslavem Duškem, ale také na nová představení TRIARIA.

Dramaturgie klubu je pestrá

Vedle zavedených jmen ale dává Modrý trpaslík prostor také začínajícím kapelám. „Ono je totiž velmi těžké nějak začít. A tak jsme si řekli, proč jim nepomoci?“ prozrazuje Kopecký. „V klubu mají své místo také hudební žánry, které se jinak nemají ve městě kde prezentovat. V nějaké nepravidelné periodě se tak u nás konají punkové, hardcorové nebo metalové koncerty. Tyhle žánry jsou přitom v Třebové velmi oblíbené, mají tu spoustu fanoušků a příznivců, kteří ale obvykle musí za svou hudbou jezdit jinam.“

Že je dramaturgie klubu velmi pestrá, dokládá i to, že vedle takovýchto akcí v programu pravidelně figuruje také jazz nebo elektronická hudba. „My se nebráníme téměř ničemu. Ne, že bychom byli fanoušky všeho, co se u nás dělá, ale jednoznačně nechceme nic selektovat. Jediným kritikem by tady měl být návštěvník,“ nastiňuje pravidla Kopecký.

Klub prošel přes prázdniny opět rekonstrukcí a je tak připraven sloužit další rok. Rekonstrukcí prošly také internetové stránky Trpaslíka, které můžete najít na adrese www.modrytrpaslik.info. „Podařilo se nám také konečně nějak zveřejňovat fotografie z našich akcí. Děje se tak na našem facebookovém profilu. Koncerty a další vystoupení u nás v současnosti fotí tři ´naši´ fotografové, takže fotogalerie se začíná plnit,“ říká Kopecký. Dalším zlepšením je také instalování WiFi internetového připojení, které je v prostorách klubu veřejně přístupné.

„Chci touto cestou všechny na naše akce samozřejmě pozvat. Myslím, že máme co nabídnout,“ zve veřejnost Kopecký. „Zároveň chci také poděkovat všem sousedům Modrého trpaslíka, že jsou k nám shovívaví – a prosím naše návštěvníky, aby při příchodech a odchodech respektovali noční klid.“

(zr)