První osobností české kinematografie, jejíž film diváci shlédnou v září, je právě Jiří Menzel. Do Holic přijel pobesedovat před promítáním svého legendárního filmu Rozmarné léto. Menzel jej nejen režíroval, ale dokonce si v něm i zahrál. „Při natáčení Rozmarného léta jsme prožili nádherné prázdniny. Musel jsem nakonec sám zahrát roli Arnoštka, ale naučil jsem se při tom užitečnou věc, chodit po provaze. Dodnes mě ovšem tahá za uši má výslovnost,“ zavzpomínal Menzel na natáčení filmu, v němž se mu podařilo na plátno přenést hřejivost, laskavost a rozšafnost předlohy Vladislava Vančury. V září promítne holické kino ještě Menzelovy oscarové Ostře sledované vlaky.

„Návštěva Jiřího Menzela je pro Holice velkou ctí. Do poslední chvíle jsme nevěděli, zda vůbec dorazí a možná právě proto nebyla účast na posezení příliš vysoká,“ sdělil ředitel kulturního domu Vondrouš. O režiséru Menzelovi je však známá jeho obliba spíše komorních setkání.

Beseda v Holicích tak byla přesně podle jeho gusta. „Setkání bylo velmi příjemné. Přišli na něj lidé, kteří znají mé filmy, mnohé o nich vědí a byla radost odpovídat na vtipné a inteligentní otázky,“ svěřil se Jiří Menzel, na jehož návštěvě v Holicích má velkou zásluhu tamní rodák, herec a režisér Jan Kačer. S jeho tvorbou se diváci holického kina seznámí příští měsíc a 23. října s ním mohou pobesedovat.