Hodně dobré muziky, ale i pohodový doprovodný program se soutěžemi a výtvarnými dílnami nabídne folkový festival Jablonský medvídek, jímž během pátečního večera a celé soboty ožije areál u koupaliště.

Program má oslovit celou rodinu


Občanské sdružení Kamarádi se při organizaci letošního šestnáctého ročníku drželo osvědčeného scénáře. Medvídek odstartuje v pátek o půl osmé večer přehlídkou kapel, na níž se představí Bujabéza z Olomouce, pražské formace Sekvoj a Lístek a nakonec Jarret z Liberce. Festiválek bude pokračovat v sobotu mezi 10. a 15. hodinou výtvarnými dílnami a netradičními soutěžemi jak pro děti, tak i pro dospělé. „Už několik let směřujeme k tomu, aby program oslovil celou rodinu,“ podotkl za pořadatele Libor Kačírek a pokračoval: „Ve výtvarných dílnách si budou moci zájemci vyzkoušet různá řemesla a výtvarné techniky, třeba kovařinu, práci s hrnčířským kruhem nebo pletení z pedigu.

Své výrobky si pak odnesou i domů. Hlavně pro děti bude připraveno několik soutěží, za které dostanou sladkou odměnu. Na jednotlivých stanovištích budou kreslené kulisy s pohádkovými motivy, například u indiánů bude lukostřelba, u vodníka se budou lovit rybičky z bazénku. Soutěže si samozřejmě mohou vyzkoušet i dospělí.“ Svůj stánek bude mít v přírodním areálu i český červený kříž, který návštěvníky festiválku osloví s ukázkami první pomoci a domácími koláči. K větší pestrosti doprovodného programu přispějí také jízdy na koni, ukázky dravých ptáků a letošní novinka: laserová country střelnice.

Jablonský medvídek je každoročně otevřen hendikepovaným. „Tělesně postižení mají vstup zdarma a veškerý program je koncipován tak, aby ho zvládli. Každý rok přijede na náš festival skupinka klientů z ústavu sociální péče Kociánka v Brně a jsou našimi hosty,“ dodal Libor Kačírek.

Po festivalu se bude hrát ještě u ohně

Sobotní přehlídka začne v 16 hodin, největším tahákem bude vystoupení české folkové legendy Wabiho Daňka, který v Jablonném vystoupí společně s Milošem Dvořáčkem. Posluchači se mohou těšit i na skupiny Jauvajs, Zhasni, Šantré, Bezefšeho, Hluboké Nedorozumění, Marien a Epy de Mye. Některé si zahrají na jablonském koupališti poprvé, jiné jsou tu „známými tvářemi“. „Marien, E〜py de Mye nebo Hluboké Nedorozumění u nás už hrály, ale Jarreti nebo náš hlavní účinkující Wabi Daněk mají premiéru,“ podotkl Kačírek. Po skončení přehlídky budou ještě muzikanti hrát u ohně. Kdo přijede se stanem, může přespat přímo v areálu.

DANA POKORNÁ