Svátek přišel ze Spojených států

V sídle KSČM v České Třebové bylo nebývale rušno, sešli se zde především lidé důchodového věku, nechyběli ovšem ani zástupci střední a mladší generace.

„Jedná se o tradiční setkání k příležitosti Mezinárodního dne žen, pořádá je středisko Komunistické strany Čech a Moravy v České Třebové. To ale neznamená, že by přišli pouze členové a členky strany, svátek má široký okruh sympatizantů. Na dnešek jsme pro ně zajistili bohaté občerstvení a živou hudbu, kterou obstará Malý taneční orchestr pana Borýska,“ přiblížil okolnosti oslavy předseda střediskové rady v České Třebové Čestmír Pacík.
Jak dále uvedl, nepovažuje MDŽ za přežitek, ale naopak za historicky svátek, navíc mezinárodně uznávaný. A co snahy některých poslanců a senátorů o jeho zrušení coby komunistického přežitku? K tomu podotkl Čestmír Pacík následující: „Že se jedná o komunistický přežitek, je zase omyl, vždyť přece svátek samotný vznikl v Americe, v době, kdy tam ženy neměly žádná práva! Pokusy pana senátora Mejstříka o zrušení MDŽ považuji za úsměvné, jde to proti dějinám. A mrzí mě, když MDŽ někteří označují za prachsprostou „chlastačku“, možná to tak někde bylo, ale u nás ne.“

Rušno bylo také v Libchavách

Celookresní oslava boje žen za mír a rovnoprávnost, jak příznivci Mezinárodního dne žen svátek často nazývají, se letos nekonala, každá místní skupina uspořádala vlastní připomenutí MDŽ. Oušťáci se sešli v pátek od pěti odpoledne U Džbánu v Libchavách. „Do Libchav jsme vypravili autobus, jenž přivezl účastníky z Ústí nad Orlicí a České Třebové,“ upřesnil zastupitel za KSČM v Ústí nad Orlicí Martin Dudla a pokračoval: „MDŽ je pro nás tradiční svátek a manželka určitě dnes kytičku dostane. Zlí jazykové říkají, že jde jen o to, aby se chlapi opili, ale o tom to přeci není. A pak, kdo si chce najít důvod na pití, tak nepotřebuje nějaký svátek.“

Babička a vnučka na jedné oslavě

Mezi účastnicemi třebovského setkání jsme zastihli zástupkyně dvou rozdílných generací, takřka osmdesátiletou Marii Calábkovou a její téměř o šedesát let mladší vnučku. První z nich především mrzelo, jak se dnes na její oblíbený svátek pohlíží: „Mezinárodní den žen pro mě znamená hodně a jsem zklamaná, že to tak mnozí nevnímají. Každá žena si přece zaslouží trochu úcty. Mám hodně početnou rodinu a moje děti na tento den nikdy nezapomněly, toho si opravdu vážím.“ A své vnučky pak nalezla jednoznačně pochopení: „Tento svátek by se uznávat měl, ženy si to zaslouží. Vždyť se kolikrát nadřou víc, než chlapi,“ dodala s úsměvem Miroslava Calábková.