Návštěvníky čekají dobová šermířská a divadelní představení doprovázená ukázkami historických řemesel, středověké kuchyně, zbrojnice i práva útrpného. To vše se Společností pro historický šerm a dobový život Armagedon pod zavedeným názvem „Litické šermování“. A dokonce už po jedenácté.

„Není bez zajímavosti, že jsme před lety začínali se skupinou nadšenců, studentů pardubické vysoké školy. Ti k nám začali jezdit na soustředění a rádi něco předvedli veřejnosti, časem se z nich ale stala skupina pro dobový život a historický šerm. Vedle šermu se zaměřili i na řemesla. Spolupráce nám vydržela dodnes a ´Litické šermování´ se stalo oblíbenou akcí, na níž se návštěvníci rádi vracejí,“ řekl včera Deníku kastelán hradu Dalibor Urban. Jak upřesnil, celodenní programy letošního „šermování“ doplní v sobotu, v neděli a v pondělí ještě večerní představení určená spíše dospělým divákům. Ta budou začínat ve 20 hodin.

Předpověď počasí je pro nejbližší dny příznivá, navíc začínají prázdniny a čas dovolených – proto se dá na Liticích očekávat slušná návštěva. Měla by tak pomoci napravit letošní zatím poněkud nepříznivou návštěvnickou bilanci. „Je pravda, že nám hlavně květnové počasí nepřálo, start sezony byl mnohem slabší než v jiných letech, protože nám propršel. To je ale obecně problém, který se týká dalších objektů památkového ústavu,“ podotkl kastelán.

Chcete–li něco zajímavého zažít, rozhodně si „Litické šermování“ ujít. Nemalá část programu je navíc interaktivní, některá řemesla si můžete sami vyzkoušet. A zvlášť kluci pak dlouho vzpomínají na ukázky střeleb z historických palných zbraní.