Už jedenáct tisíc návštěvníků přivítali letos na jediném státním hradu v našem regionu. Kastelán Litic Dalibor Urban může být jen spokojen. Ke včerejšímu dni totiž na jeho hrad přišlo tolik milovníků historie, jako loni málem za celou sezonu. „Denně k nám přichází sto sedmdesát až dvě stě lidí. Přičítám to jednak výbornému počasí, ale také tomu, že jsme umístili poutače k hlavní komunikaci spojující Vamberk se Žamberkem,“ řekl Deníku kastelán.

Atrakce na hradě

S prováděním poměrně vysokého počtu návštěvníků podle Dalibora Urbana na hradě problémy nemají. „Prohlídky máme zhruba každou půlhodinu, v podstatě je nám jedno, jestli provádíme deset lidí nebo třicet. Zvládáme to v pohodě,“ prohlásil spokojeně. Svou roli ale určitě hraje také neustálá snaha o zatraktivnění prohlídky hradu doprovodnými programy. „Mimo jiné jsme letos navázali spolupráci se sdružením Neratov a jeho projektem ´Kopeček´, díky kterému u nás byla po několik víkendů předváděna stará řemesla spojená s výrobou textilu, keramikou, tisky a podobně. Tyto ukázky byly součástí prohlídky, návštěvníci se mohli nejen dívat, ale i zeptat se, případně si i něco vyzkoušet,“ přiblížil Dalibor Urban. Velká atrakce se chystá také na tento víkend, kdy se Litice stanou už potřetí místem Turnaje Jiřího z Poděbrad s bohatým programem.

III. turnaj Jiřího z Poděbrad na hradě Litice – 11. a 12. srpna 2007

Program

Dobový život, rytířské turnaje – hod gotickou házecí sekerou, střelba z luku s výkladem, ukázky šermířských pěších soubojů a šermířských vystoupení skupin:

Skupina historických pokusů a omylů Fext

Skupina historického lučišnictví Fragarians

Šermířský spolek Ursi,Brno

Rytíři krále Jana

Medieval

Zoufalci z Nevdieku

Rabidus

Zvonařství Jan Šeda, Kostelec n. O.

Chráněné dílny sdružení Neratov, o. s. – Kopeček

Začátek – po oba dny v 9 hodin, konec sobotního i nedělního programu cca v 17 hodin.

V průběhu celého dne bude k dispozici útulná čajovna. Celý hrad je volně přístupný s platnou vstupenkou na turnaj, zájemci si budou moci vyslechnout výklad o historii hradu za krále Jiřího z Poděbrad a Kunštátu.

Akce se bude konat i za nepříznivého počasí v nově rekonstruovaných prostorách hradu.

Vstupné na celý den: dospělí 100 Kč, děti 60 Kč.