Krimi, politický thriller, špionážní drama, romantická komedie, sci-fi, milostná romance i pohádky pro dospělé – to vše bude k vidění během letošního ročníku pardubické části Febiofestu. Tradiční festival filmu potrvá až do neděle 10. dubna v multikině CineStar, umístěného v reprezentativních prostorách Obchodního centra Grand.

Festival odstartoval

O slavnostní zahájení přehlídky se včera postarala kriminálka Město. Druhý režijní počin režiséra a známého herce Bena Afflecka vylíčil bez příkras bostonské podsvětí. Tvůrce v tomto filmu zručně smíchal patřičnou dávku romantiky s poctivou kriminálkou.

Filmové novinky

Dnes je na programu hned několik filmových novinek. V 17:30 hodin, v sále číslo 4, si milovníci akčních fantasy mohou dát předkrm prostřednictvím snímku Sucker Punch. Jde o pohádku pro dospělé od režiséra Zacka Snyderse, která slibuje dynamickou podívanou ve stylu obrovské horské dráhy. Mladá hrdinka je proti své vůli zavřena do blázince, odkud uniká do svých bezbřehých představ. Dobrodružství v imaginárním světě ale může změnit i šedivou realitu.

Sál číslo 6 nabídne ve čtvrtek 7. dubna od 17:30 hodin Amfetamin. Snímek pojednává o homosexuálním milostném vztahu, který zásadně komplikuje traumatická zkušenost jednoho z mladíků.

Od 20 hodin je ve stejném sále připraven pozoruhodný titul Každý den je svátek. Autobus plný žen se vydává na tříhodinovou cestu libanonskou pouští vstříc nápravnému zařízení. Všechny jedou navštívit své muže, každá ale s jiným cílem. Cestu ale náhle přeruší průstřel řidičovy hlavy a trojice žen se uprostřed vyprahlé pustiny dává dohromady.

V druhém sále, číslo 4, začíná také ve 20 hodin snímek především pro fanoušky filmových hvězd. Naomi Wattsová a Sean Penn jsou totiž hlavními protagonisty politického thrilleru Férová hra, který čerpá ze skutečných událostí a vrací se k válečnému konfliktu v Iráku, konkrétně k záhadným okolnostem, které tuto válku vyprovokovaly. Film nechává nahlédnout do zákoutí praktik CIA i do zákulisí rozhodování v Bílém domě.

Zbytečná krutost

Zítřejší program v sále 4 odstartuje v 17:30 hodin snímek Zbytečná krutost. Jde o asijský remake slavného snímku bratří Coenů, který byl přetvořen do kostýmní frašky zasazené do pouštního hostince v době starověké Číny.

Od 20 hodin následuje ve stejném sále Mr. Nice. Komedie o muži, který příliš neví, co dělá, ale docela mu to vychází, vypráví skutečný příběh Howarda Markse, jenž se v šedesátých letech stal jedním z největších pašeráků marihuany a také nejhledanějším britským občanem.

K výjimečným projekcím bude patřit promítání polského filmu Marcina Wrony Křtiny, který na letošním festivalu získal hned nejvyšší ocenění – cenu Grand Prix. Projekce tohoto filmu začíná v sále číslo 6 v 17:30 hodin.

Poté od 20 hodin následuje belgický titul Marieke, Marieke. Mladá hlavní hrdinka si vynahrazuje citově otupělý domácí i pracovní život intimními chvílemi ve společnosti starších mužů. Civilní a zároveň empaticky natočený snímek přináší citlivý portrét dospívání mladé dívky a její vyrovnání se smrtí otce.