Před několika dny se uskutečnil druhý ročník soutěžní přehlídky amatérského divadla O Václava z Václavova 2008. V její soutěžní části se publiku postupně představili ochotníci z Loštic, Zábřeha na Moravě, Starého Města pod Sněžníkem, Brna a Městečka Trnávka.

Orlickoústecko zde mělo hned dvě želízka v ohni: lanš〜krounské soubory Škeble a Divadlo Ve středu. V nesoutěžní části přehlídky pak vystoupili ještě hosté z Uherského Hradiště a domácí spolek Václav, který je i organizátorem akce. Přehlídky se jako čestný člen poroty zúčastnil známý divadelní a filmový režisér a herec Miroslav Krobot.

Zaujali porotu i diváky

Mezi fraškami, konverzačními komediemi a hrami Voskovce a Wericha si získal pozornost Hotýlek v podání souboru Gymnázia Lanš〜kroun Škeble, který přehlídku zahajoval. Tato veselohra se zpěvy ze současného českomoravského pomezí je prvním ryze autorským počinem režiséra Jana Střechy. K napsání vlastního textu vedl režiséra dle jeho slov nedostatek vhodných her pro studentská divadla.

„Většina amatérských divadel jsou divadla dospělých. Ta sahají k osvědčeným komediím konverzačního typu, kde se často řeší různé stavy, do kterých se lidé dostávají ve středním věku. To je přesně téma, které by pro studenty vhodné nebylo a nikdo by jim to nevěřil,“ míní Jan Střecha. Porota ocenila čestným uznáním nejen představitele titulní role hoteliéra Hampla Martina Blažka, ale i režiséra souboru za autorský přístup a systematickou práci s mladým kolektivem. Hotýlek získal také druhé místo v hlasování diváků.

Divadlo Ve středu se představilo satirickou komedií Antonína Procházky S tvojí dcerou ne v režii Růženy Šteflové. V inscenaci o problémech obyčejných manželských párů středního věku ocenila porota výtečnou lanš〜krounskou herečku Moniku Duškovou (představitelka Alice), jež si z Václavova odvezla jednu z hlavních cen, cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Čestným uznáním se může pochlubit i představitel Luboše Šimandla Pavel Studený a v neposlední řadě Růžena Šteflová, které porota udělila ocenění za režijní uchopení hry.

Oba režiséři vyzdvihli především skvělou organizační připravenost festivalu, vynikající porotu i rozborové semináře, jež byly součástí doprovodného programu. Kladně také zhodnotili vysokou úroveň konkurenčních souborů. Shodli se i v tom, že na Orlickoústecku podobný festival chybí. „Myslím, že tohle je výzva pro Ústí, které k tomu má veškeré zázemí. Bylo by vynikající, kdyby tu taková přehlídka byla,“ míní Jan Střecha. „My v Lanškrouně to pořádat nemůžeme kvůli chybějícímu zázemí. Dokud tady nebude divadlo, tak to není bohužel možné,“ doplnila režisérka Šteflová.

Pro úplnost ještě dodejme, že hlavní cenu poroty za nejlepší inscenaci získal brněnský soubor Amadis s americkou komedií Neila Simona Výborná kachna.

PETRA MAREŠOVA