Kunvald se významně zapsal do našich dějin, neboť se zde v letech 1457-8 usadila skupina lidí myšlenkově vycházejících z učení Petra Chelčického a dala tak základ nové české církvi – Jednotě bratrské. Jejím prvním biskupem byl zvolen Matěj z Kunvaldu, posledním byl Jan Amos Komenský. „Dnes o působení Jednoty bratrské u nás i ve světě vypráví expozice umístěná v domku Na Sboru. Ve vsi je také dobré zhlédnout historicky zajímavý kostel zasvěcený sv. Jiří, postavený v roce 1605. V roce 1780 byly do kostela umístěny obrazy křížové cesty od vídeňského malíře Johanna Franze Greippela,“ prozradil mi hned na úvod našeho povídání starosta Josef Paďour.

Naučná stezka

Po stopách Jednoty bratrské se můžeme vydat také díky naučné stezce, která začíná v samém srdci Kunvaldu, v čísle popisném 28, kde býval sbor českých bratří. Dům Na Sboru, jak se tento dům nazývá, je otevřený pro veřejnost, a to od května do září (9-17 hodin). U turistického rozcestí stojí pomník J.A.Komenského, od něj se vydáme po silnici ke kostelu. Doprovázet nás budou hned tři turistické značky - modrá, žlutá, zelená. Na křižovatce u pošty se vydáme po zelené. Mineme restauraci U Lípy, nad kterou je kostel svatého Jiří. Historie kunvaldského chrámu sahá již do roku 1606, kdy byla postavena východní část s presbytářem. Jednoduchá stavba byla v roce 1746 barokně přestavěna, v roce 1831 přibyla věž a přední část lodi. Nezapomeneme ani na Bratrskou lípu, ta roste u domu číslo popisné 77 ve stráni vlevo od silnice do Rokytnice v Orlických horách. Obvod kmene je 780 cm, výška stromu 25 metrů a stáří asi 450 let. Už jen kousek je to do Modlivého dolu. Jestliže u prvního stavení odbočíme doprava, dojdeme k místu zvanému Jordán - bývalo tu jezírko, kde čeští bratři křtili své nové členy. V Modlivém dole se v časech pronásledování scházeli příslušníci Jednoty bratrské k tajným pobožnostem. Příjemná pěšina nás vede dolem až do Kunvaldu, pod bratrský sbor, kde naše cesta začala.

Kulatá výročí

O víkendu 16. a 17. června se bude slavit 550 let Jednoty bratrské, 125 let oslaví Sokol, Sbor dobrovolných hasičů a obecní knihovna. Královéhradecký biskup Dominik Duka také pokřtí obecní a hasičský prapor.V kulturním programu se představí například Alfréd Strejček s žáky ZUŠ z Vamberka, vystoupí zde také Zelowské zvonky z Polska. Uvidíte rovněž Inku Rybářovou a divadelní představení TJ Sokol Kunvald – Pseodolus aneb Sokolovna. O víkendu se do Kunvaldu také sjedou rodáci. Celý program těchto oslav si můžete v klidu prohlédnout na internetových stránkách www.kunvald.info Reprízu pořadu Posvícení z Kunvaldu si můžete na frekvenci Českého rozhlasu Pardubice 104,7 FM pro Pardubický kraj poslechnout zítra od osmnácti hodin.