Sedmý ročník open air festivalu přilákal velké množství mladých lidí, nabídl jim rozmanité spektrum kapel hrajících jak funky, tak čistokrevný punk či ska. Hlavním tahákem se stalo vystoupení nestárnoucí undergroundové formace Psí vojáci.

Vyšlo počasí

Kunčický Kravál se tradičně potýká s nepřízní počasí, která ovšem hudbychtivé posluchače obvykle nevyvede z míry. Letos ale měli pořadatelé akce potřebný kousek štěstí, po odpoledním vytrvalém dešti se navečer počasí umoudřilo a tak si milovníci dobré muziky přišli na hřišti „Pod Kostelem“ opravdu na své. Jeden ze tří pořadatelů akce, Viktor „Vexlák“ Oliva, je sám aktivní muzikant.

Inspirací pro Kunčický Kravál mu byly další akce tohoto druhu v okolí: „Měli jsme s kamarády punkovou kapelu, se kterou jsme jezdili na festivaly. Oslovila nás především akce v Mladkově–Vlčkovicích, napadlo nás přinést sem něco podobného. A hlavně chceme, aby se tady něco dělo.“ Organizátoři se snaží i nadále festival vylepšovat a nabízet příchozím co nejbohatší program. „Letos jsme jako novinku připravili speciálně odhlučněný stan s drum and bass scénou, ve kterém vystoupí celkem šest DJs. Zvuk nám stejně jako na hlavním pódiu zajišťuje firma Jardy Mikysky, se kterým dlouhodobě a úspěšně spolupracujeme,“ dodal „Vexlák“.

Důležitá je vyváženost

Klíčem k úspěchu či neúspěchu všech menších hudebních festivalů je především skladba kapel. Někteří pořadatelé spoléhají více na osvědčená jména, jiní zase dávají šanci místním nadějným skupinám. Viktor Oliva má v této otázce jasno. „Naší myšlenkou je dělit program zhruba napůl, ale ne vždy to samozřejmě vyjde. Někteří posluchači by chtěli více známých kapel, jiní zase ty z regionu. Snažíme se vycházet vstříc oběma táborům,“ dodává. Odlišný hudební vkus každého ze strůjců Kunčického Kraválu se pochopitelně promítá do obsazení jednotlivých ročníků. „Nechceme jeden jediný styl, třeba punk. Snažíme se s kluky každý rok sestavit program, ve kterém si najde každý to svoje,“ řekl Oliva

Co dál?

Viktor Oliva a parta kolem Kunčického Kraválu hledí do budoucna s optimismem. „Naším cílem je v prvé řadě Kunčický Kravál udržet a zařadit jej mezi stálice festivalů v okrese. Nechceme sem zvát pouze zavedené kapely, rádi bychom dali příležitost začínajícím muzikantům, aby si tady mohli zahrát. Protože každý začátek je těžký,“ uzavírá.