Letní teploty a modrá obloha provázely nejen červencový hudební festival, ale také tradiční pouť sv. Bartoloměje. V sobotu se konala již poosmé.

Patron řezníků, ševců, krejčích a dalších řemeslníků je na Žampachu „jako doma“. V kapli, která je svatému Bartoloměji zasvěcena, se dříve mše konaly pravidelně, po odchodu zdejších jeptišek v roce 1985 ale došlo ke změně. Po necelých dvaceti letech ovšem tradice znovu ožila. „První pouť svatého Bartoloměje se uskutečnila v roce 2002. Od té doby ji pořádáme každoročně se mší a doprovodným programem,“ vysvětluje Kateřina Sloupenská, která měla osmý ročník na starost.

Žampašská pouť letos odstartovala přesně hodinu po poledni slavnostní mší, již sloužil žamberský farář Oldřich Kučera za doprovodu varhaníka Ondřeje Vávry. Ten se představil také o necelou hodinu později, kdy doprovodil devítičlenný ženský sbor Blue Flowers z Nového Bydžova a Chlumce nad Cidlinou. V unikátním arboretu poté návštěvníkům, kterých se sešlo skoro dvě stě, vyhrávala k tanci a poslechu ústeckoorlická skupina Skelet.

Letní hudební festival i pouť sv. Bartoloměje mají jednu věc společnou: obě akce umožňují setkání dvou, na první pohled odlišných světů. Pro klienty jsou obě prázdninové akce velkým svátkem, návštěvníci zase mají možnost poznat sympatické prostředí zdejšího areálu. Velký zájem je mezi příchozími také o keramiku, vonné svíce a celou řadu dalších výrobků, produkovaných místními chráněnými dílnami. Během osmé žampašské pouti se po nich doslova a do písmene „zaprášilo“.

A aby toho nebylo málo, letos na bartolomějskou pouť přijela vítaná „inspekce“ v podobě více jak padesáti klientů z Domova Dědina v Opočně. „Přespolní mají zájem, je to tradiční výměnná akce, my jezdíme na jejich poutě a oni k nám,“ vysvětluje Kateřina Sloupenská.

Kde hledat největší pozitiva osmé pouti sv. Bartoloměje pod hradem Žampach? Spokojeným návštěvníkům stačil letmý pohled na oblohu. „Posledních čtrnáct dnů pršelo, skoro to vypadá, jako bychom si počasí vymodlili,“ dodává s humorem hlavní pořadatelka sobotního setkání.

(jp)