Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajané v USA se o Klácela zajímají mnohem víc než Češi

Česká Třebová - V České Třebové skončilo odborné sympozium věnované osobnosti F. M. Klácela, od jehož narození uplynulo 200 let.

27.9.2008
SDÍLEJ:

Ze sympozia a odhalení pamětní desky F. M. Klácelovi.Foto: Michal Horák

Ve městě včera skončilo třídenní sympozium, na němž se sešla řada odborníků, badatelů, kteří se zajímají o osobnost českotřebovského rodáka, moravského národního obrozence Františka Matouše Klácela. Do dějin se zapsal jako obrozenec, filozof, redaktor, básník a sociální utopista, do povědomí širší veřejnosti především svým vztahem k Boženě Němcové.

Na programu sympozia byly přednášky, ale také koncertní provedení opery F. K. Zedínka Obrázky z Hor, výstava nebo odhalení pamětní desky na domě čp. 66 v Hýblově ulici. To se uskutečnilo ve čtvrtek vpodvečer. Jejím autorem je sochař a budoucí restaurátor Lukáš Černý. Pohovořila o ní Ludmila Marešová Kesselgruberová: „Celek se vyznačuje velmi silným výrazem, až určitou mírou syrovosti, která rozrušuje, ale zároveň je velmi přitažlivá. Máme za to, že v jistém smyslu toto pojetí odpovídá osobnosti F. M. Klácela, byl temperamentní muž velkých emocí, charismatická osobnost.“

Myšlenky nepohodlné církvi i režimu

O osobnosti a životě F. M. Klácela více prozradil profesor Trapl, uvedl také několik zajímavostí. Když Klácel vstoupil do augustiniánského kláštera v Brně, mohl učit filozofii. „Jeho myšlenky nebyly přímo ve shodě s tehdejším učením římskokatolické církve, stal se brzy nepohodlným a na přání brněnského biskupa byl nucen z filozofického ústavu odejít a žít jen klášterním životem,“ uvedl Trapl. V revolučních letech 1848 a 49 byly jeho myšlenky nepohodlné také rakouskému vládnoucímu režimu. Z jiného soudku bylo jeho pěstitelství – rostlinu z klášterní zahrádky od něj převzal zakladatel genetiky Johan Gregor Mendel.

„Ve Spojených státech krajané na Klácela nezapomínají, po smrti mu byl vybudován na národním českém hřbitově v Chicagu památník. Krajané se o Klácela více zajímají než česká veřejnost, i když, jak sympozium dokazuje, jsou badatelé, kteří památku Klácelovu neopomínají a pokračují v bádání v této významné osobnosti moravského národního obrození,“ uzavřel Trapl.

Autor: Šárka Mikulecká

27.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Volby pokračují až do 14 hodin, výsledky budou večer

Adam Jirsák rozšířil rodinu Veroniky a Tomáše z Českých Heřmanic. Když se 16. října v 6.56 hodin narodil, vážil 3,7 kg. Doma se na něj těší sestřička Sára.
16

Miminka z Orlickoústecka

OBRAZEM: Voliči vybírají poslance

Orlickoústecko - O volby do Poslanecké sněmovny byl v pátek zájem. V sobotu mohou voliči pro svého favorita hlasovat od osmi do 14 hodin.

Michal Hrůza zahraje pro postižená dvojčata

Vysoké Mýto, Dolní Újezd - Jedenáctý ročník festivalu Hudba pomáhá podpoří Jana a Radovana.

Odhalí pomník rodákovi, jehož jméno minulý režim odsoudil k zapomnění

Česká Třebová - Město napravuje resty, které má ke svým významným rodákům. V ulici Na Splavě bude odhalen pomník Gustavu Habrmanovi, prvorepublikovému ministru školství a sociální péče.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pardubice - Místopředseda volební komise v Pardubicích vítal voliče v tričku s přeškrtnutou mešitou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení