VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrají pro kostel

JABLONNÉ NAD ORLICÍ - Houslistka Gabriela Demeterová a varhanní mistr Pavel Černý na koncertu v Jablonném nad Orlicí.

23.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Irena Fabiánová

V kostele sv. Bartoloměje se v neděli uskuteční hudební událost. Na koncertu, jehož výtěžek bude určen na rekonstrukci střechy kostela, zahraje houslistka Gabriela Demeterová a varhaník Pavel Černý. Barokní kostel sv. Bartoloměje, původní hřbitov, kaple a márnice tvoří dominantu města. Podle slov pátera Pavla Pokorného z jablonské farnosti v zimě zjistili, že do kostela teče: „Šli jsme se podívat na půdu a zjistili, že v úžlabí, kde se sbíhá věž kostela a střecha, zatéká.“ Střecha byla v minulosti opravována pouze provizorně, proto jsou trámy uhnilé. Opravu potřebuje střecha nad presbytářem. Vzhledem k tomu, že finanční situace farnosti je neuspokojivá, byla vyhlášena veřejná sbírka. „Nechceme dopustit poškození kostela a hodláme jej zachovat v dobrém stavu pro příští generace,“ uvádí Pavel Pokorný. Cílem je dosáhnout částky 400 tisíc korun, a to několika způsoby. Mezi farníky se konají čtvrtletní sbírky.

„Také jednotlivci spontánně nosí peníze a oslovené firmy zareagovaly velice vstřícně,“ potvrdil Pavel Pokorný. Příspěvky mohou lidé nosit na faru nebo posílat na číslo účtu 1324673329/0800, variabilní symbol 260807. Město, jež je spolupořadatelem koncertu, pravidelně podporuje z fondu Regenerace městské památkové zóny další církevní stavby. Starosta Miroslav Wágner však nevyloučil, že v případě potřeby přispěje i na opravu střechy kostela. Koncert se uskuteční v neděli v kostele od 17 hodin, všech 330 vstupenek je již však vyprodáno.

 

Z webových stránek Jablonného nad Orlicí

Gabriela Demeterová hraje na housle od tří let. V České republice vystudovala pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze u profesorky Nory Grumlíkové. Během studií se pravidelně účastnila mistrovských interpretačních kurzů po celém světě. V roce 2000 ukončila dvouleté postgraduální studium na Královské hudební akademii v Dánsku. Od roku 1980 se účastnila mnoha soutěží doma i v zahraničí a získala řadu ocenění. Jmenujme alespoň Kociánovu houslovou soutěž v České republice, mezinárodní soutěž Yehudi Menuhina ve Folkestonu v Anglii, kde se zúčastnila poprvé v roce 1987 a získala jako první Češka titul finalistky. V roce 1993 poprvé v historii této soutěže vyhrála všechny hlavní ceny včetně titulu absolutního vítěze a zvláštní ceny za nejlepší interpretaci díla J. S. Bacha. Je také držitelkou 2. ceny a titulu laureáta v houslové soutěži Pražského jara z roku 1992. V roce 1992 i 1993 jí byla udělena prestižní cena „Premier Prix“ Českého hudebního fondu za dosažená vítězství a reprezentaci české kultury na světových soutěžích.

Gabriela Demeterová se již řadu let intenzivně věnuje studiu barokní hudby, kterou interpretuje na moderním nástroji s použitím dobových prvků. V roce 2001 začala Gabriela Demeterová studovat hru na violu. Stala se tak jednou z mála hudebních osobností, které vládnou houslemi i violou zároveň. Gabriela Demeterová konceruje v Evropě, USA, Jižní Americe i Japonsku. Spolupracuje s významnými tělesy a dirigenty po celém světě. V srpnu 2001 založila mezinárodní hudební festival „Barokní perly Gabriely Demeterové“. Zaměřoval se na podporu mladých talentovaných hudebníků, kteří se během festivalu mohli účastnit interpretačních seminářů v různých oborech pod vedením renomovaných umělců z celého světa. Smyslem festivalu bylo také podpořit rekonstrukci historických objektů. V lednu 2003 umělkyně založila Nadační fond Gabriely Demeterové, který se stal hlavním organizátorem výše uvedeného festivalu. Jeho hlavním cílem je i nadále podpora mladých umělců a oprava kulturních památek. Nelze opomenout ocenění Žena roku 2005, které získala Gabriela Demeterová v anketě prestižního časopisu Prague Club Magazine. Cena jí byla udělena za přínos v oblasti umění, za dosažené výsledky a za reprezentaci české kultury u nás i v zahraničí.

Pavel Černý se narodil v Praze. Od pěti let hraje na klavír, od r. 1985 studoval varhany na Pražské konzervatoři u Prof. Jana Hory, později i kompozici. V letech 1991 – 97 pokračoval ve studiu varhan na AMU v Praze u Doc. Jaroslava Tůmy. Své vzdělání si rozšířil u řady vynikajících evropských osobností. Během studií na sebe upozornil 1. cenou ve varhanní soutěži v Opavě a zejména 1. cenami v mezinárodních soutěžích v Lublani (Slovinsko) v roce 1992 a v soutěži Pražské jaro v roce 1994. Řady dalších ocenění se mu dostalo prostřednictvím významných hudebních a kulturních organizací. Od r.1991 rozvíjí bohatou koncertní činnost. Navštívil většinu zemí Evropy, Japonsko, Kubu a Afriku. Kromě specializace na historické nástroje se zabývá hudbou všech stylových epoch, rád objevuje zapomenutá díla starých mistrů. Natáčí pro řadu firem na CD, pro Český rozhlas a Českou televizi. Jeho některé CD nahrávky byly vysoko oceněny zahraniční kritikou. V roce 1996 spolupracoval jako varhaník, organolog a hudební režisér na natáčení 52 historických varhan v Čechách nizozemským rozhlasem KRO.

Pavel Černý je chrámovým varhaníkem u Sv. Ludmily v Praze, zasedá jako člen soutěžních porot a pedagogicky působil při Arcibiskupství pražském. Nyní bude vyučovat varhanní hru na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Dále je organologem Pražské arcidiecéze, kde pracuje jako odborný dohled při stavbách a restaurování varhan. Publikuje přednášky, články v odborných časopisech, sbornících, atd. Přeložil vícejazyčný Varhanní slovník do češtiny. Pavel Černý má více než vřelý vztah k našemu městu – jeho maminka a prarodiče se zde narodili, mezi jeho předky patřil Karel Černý, zakladatel uzenářské firmy, mezi příbuzné i generál Ludvík Krejčí a jeho prapradědečkem byl Josef Lux, starosta, který před 101 lety ve Vídni žádal o povýšení Jablonného na město. Navštěvuje Jablonné často od dětství a ve zdejším kostele byl také pokřtěn. Bezmezně obdivuje okolní přírodu a má zde mnoho přátel.

www.jablonneno.cz

 

23.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Kollárova č.p. 934, 565 01 Choceň 1, PRACOVNÍ NÁPLŇ: prodej uzenin a masných výrobků, POŽADUJEME: , - základní znalost masa a masných výrobků, - praxe vítána, - zdravotní průkaz pro potravinářský průmysl, NABÍZÍME: , - možnost stravování, - čtvrtletní, roční bonusy, - prodloužení pracovní smlouvy na dobu neurčitou, KONTAKT: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Řeznictví sloupnice s.r.o. - prodejna choceň, Kollárova, č.p. 934, 565 01 Choceň 1. Informace: Vladimír Fikejz, +420 702 292 421.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma NÁSTROJE CZ, s.r.o. se sídlem v Kyjově, Riegrova 399 vypisuje konkurz na pozici:, Prodavač maloobchodní prodejny v Lanškrouně pro prodej nářadí a nástrojů se zaměřením na obrábění, MÍSTO VÝKONU: Nádražní č.p. 1, Žichlínské Předměstí, 563 01 Lanškroun, NÁSTUP DLE DOHODY, MZDA: od 16.000 Kč do 30.000 Kč dle výsledků prodeje, PRACOVNÍ NÁPLŇ: zajištění prodeje a chodu maloobchodní prodejny v Lanškrouně, POŽADUJEME: , - vyučení v technickém oboru výhodou, - řidičský průkaz skupiny B, - základní znalost práce s PC, - bezúhonnost, časová flexibilita nutností, - vhodné i pro absolventy, po nástupu bude zajištěno zaškolení, NABÍZÍME: , - jednosměnný provoz s flexibilní pracovní dobou 8 h/den, a to na plný pracovní úvazek, - pracovní poměr na dobu neurčitou, KONTAKT: životopis zasílejte POUZE do e-mailu v CZ jazyce, budete vyzváni po předchozí e-mailové, či telefonické domluvě na osobní pohovor, Informace o firmě na internetových stránkách: www.nastrojecz.cz nebo na FB: https://www.facebook.com/nastroje.cz?fref=ts. Pracoviště: Nástroje cz, s.r.o., provozovna lanškroun, Nádražní, č.p. 1, 563 01 Lanškroun. Informace: Pavel Beneš, +420 727 955 130.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/NICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup dle dohody, Místo výkonu práce: Čs. armády č.p. 1181, 562 01 Ústí nad Orlicí 1, Požadujeme:, - znalost MS Office, - znalost podvojného účetnictví výhodou, Kontakt: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Rh domstav s.r.o. - pracoviště ústí nad orlicí, Čs. armády, č.p. 1181, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Ondřej Marek, +420 773 111 922.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 16 000 Kč

Ostatní pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur DETEKTIV/KA V OBCHODĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Dr. E. Beneše č.p. 643, Parník, 560 02 Česká Třebová 2, POŽADUJEME: , - dobrá fyzická kondice, - trestní bezúhonnost, KONTAKT: p. Maixner, telefonicky (9.00 - 18.00 hod), nebo zaslání životopisu. Poté budou uchazeči pozváni k výběrovému řízení. , Na výše uvedené adrese se nachází pouze pracoviště, kde nikdo k nabízenému místu nepodá žádné informace.. Pracoviště: Pcp euro-power euro police, s.r.o. - pracoviště česká třebová, Dr. E. Beneše, č.p. 643, 560 02 Česká Třebová 2. Informace: Pavel Maixner, +420 602 168 147.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z tragické dopravní nehody u Rudoltic.
AKTUALIZOVÁNO
4

Při nehodě u Rudoltic zemřela řidička

Vonwillerova továrna v Žamberku.

Ve Vonwillerce vystoupí Italové

Na Czech Open klid před bouří. A pak to pojede na plné pecky

Východní Čechy, Pardubice - Trochu ubrat plyn, ale také klid před bouří… Asi takto by se dal charakterizovat současný stav na 29. ročníku pardubického festivalu Czech Open.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Kdo vypustil šelmy? Policie má dvě verze

Hradecko - Nedbalost či naschvál? Policie šetří, kdo pustil ven lva a tygry.

Čím se v létě osvěžit? Zmrzlinou!

Pardubický kraj - Vydejte se s Deníkem na nejlepší zmrzlinu v Pardubickém kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT