Na počest ústeckého rodáka a virtuosa Jaroslava Kociana proběhne také festival

Přijedou houslisté ze třinácti zemí

O tom, že je Kocianova houslová soutěž (KHS) zavedeným podnikem světových parametrů, svědčí počet přihlášek. V sále Základní umělecké školy Jaroslava Kociana by se mělo představit pětapadesát mladých houslistů ze třinácti zemí, nechybí účastníci z dalekého Mongolska, Japonska, Singapuru, Kanady a dalších států.

Pět dní plných klasické hudby odstartuje dnes od osmnácti hodin vernisáž Hudba ve výtvarném umění, při níž vystoupí v Hernychově vile Barokní trio. „Jeho členem je houslista Antonín Rous, vítěz II. kategorie z úplně prvního ročníku ´Kocianky´ v roce 1959,“ zmínil zajímavost prvního koncertu předseda Nadačního fondu Jaroslava Kocina Pavel Sedláček. Ve středu ráno začne v sále ZUŠ soutěž I. a II. kategorie, večer se v Roškotově divadle představí Matouš Michal, loňský laureát KHS, jenž za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice zahraje Paganiniho Houslový koncert č. 1 D dur. Houslová soutěž bude vrcholit v pátek, to jsou na programu druhá kola ve III. a IV. kategorii.

Porotě předsedá Pavel Hůla

Jednapadesáté pokračování Kocianovy houslové soutěže bude ukončeno tradičním sobotním galakoncertem vítězů a laureáta. O tom, kdo si zahraje na posledním slavnostním vystoupení, rozhodne odborná porota.

Osm let byl v jejím čele profesor Ivan Štraus, letos se organizátoři po vzájemné dohodě rozhodli pro změnu. Hlavní slovo při hodnocení výkonů talentovaných hudebníků tak bude mít další z předních českých virtuosů, první houslista Kocianova kvarteta Pavel Hůla. „Je to někdejší vítěz soutěže z roku 1963, několikrát už v porotě byl a myslíme si, že se velice osvědčil. Je to správná volba,“ pochvaloval si nového předsedu poroty Pavel Sedláček.
Organizačním ředitelem Kocianovy houslové soutěže je i letos Jiří Tomášek. Ředitel ústecké „zušky“ si přínos podniku pochvaluje a nešetří superlativy. „Je to jeden z nejprestižnějších podniků na světě pro dané kategorie mládeže. Jsem velice rád, že soutěž za padesát jedna let existence stále nabývá na atraktivnosti,“ řekl v pondělí Jiří Tomášek a doplnil ještě následující: „Velký zájem o ni je především v asijských státech, kde působí celá řada především ruských vynikajících pedagogů. ´Kocianka´ navíc odstartovala karieru většiny našich špičkových houslistů.“

K oblibě soutěže přispěla určitě také nová budova ústecké ZUŠ, protože právě ona nabízí účastníkům ideální zázemí a výborný koncertní sál. „A z toho mám skutečnou radost. Především zahraniční účastníci nám školu velice chválí. Je málo míst, kde je vše tak provozně vyladěno a kde se na koncertním sále tak dobře hraje,“ uzavřel Jiří Tomášek.

JAN POKORNÝ