Klášterecký Sokol oslavuje sté výročí svého založení. Do obce jsou zváni všichni rodáci

Akci odstartuje v pátek večer vernisáž výstavy rozsáhlé sbírky historických fotografií Miloše Sibery a křest almanachu, který obec s místní tělovýchovnou jednotou vydala.

Rodačka se těší na své známé

Dalšími lákadly třídenního programu je i sobotní Moto show mistra ČR Patrika Šrolera nebo představení mistrů ČR i Evropy v jízdě na historických kolech. „Asi největší tahák budou Ready Kirken,“ poznamenal starosta kláštereckého Sokola Jindřich Kalous. Kapela vystoupí v neděli v Klášterci na hřišti. Na závěr nebude chybět ani ohňostroj. Za vidění bude podle Kalouse stát také sobotní vystoupení skupiny gymnastických klaunů Flying Boys z Kolína.
Kolik lidí se akce, která se připravuje už přes rok, zúčastní, organizátoři nevědí, ale pokud se vydaří počasí, mohlo by se podle Kalouse objevit i přes pět set účastníků. Protože organizátoři na rodáky nemají kontakty, vzkazuje jim Kalous s úsměvem: „Ať koukají přijet.“

Jednou z rodaček, která se na sraz chystá, je i Ivana Jelínková z Vilantic u Dvora Králové nad Labem. „Ten kraj mám ráda a ráda do něj jezdím. Těším se na plno známých a spolužáků, se kterými se uvidím, a vůbec na všechno,“ usmála se žena, která z Klášterce nad Orlicí odešla už jako dítě, když se odsud kvůli práci odstěhovali její rodiče. Program akce ji zaujal.

Z historie místního Sokola

Klášterecká tělovýchovná jednota, která s obcí na organizaci akce spolupracuje, byla založena v květnu 1909 jako jedna z prvních venkovských jednot. Počáteční nadšení zakladatelů bylo utlumeno první světovou válkou, po které se jednota pustila do stavby sokolovny. V padesátých až sedmdesátých letech byla jednota nejaktivnější na poli lyžování a stolního tenisu. V posledních letech se pak podle Kalousových slov zabývá především míčovými sporty. Jeden z největších oddílů jednoty je v současnosti oddíl florbalový.

Klášterecký Sokol také pořádá různé akce, jako je závod v přespolním běhu Údolím Orlice. Letos se uskuteční již jeho jedenadvacátý ročník. Pod Sokolem v Klášterci funguje i dobrovolný ochotnický soubor.

LADA KLIMOVOVÁ