Důvod pro uspořádání výběru je zřejmý: současná česká kinematografie nutně potřebuje shodu filmových odborníků na seznamu nejvýznamnějších filmů světové i česko-slovenské kinematografie, a to především pro potřeby filmové výchovy a šíření filmové kultury.

Výběr rozdělil snímky podle dekád: v éře němého filmu patří na první příčky Kabinet doktora Caligariho, Křižník Potěmkin a Metropolis, pro 30. a 40. léta byly určující Občan Kane, Moderní doba nebo Casablanca, v padesátých letech vynikla Silnice Frederica Felliniho a dva filmy Ingmara Bergmana – Sedmá pečeť a Lesní jahody, v šedesátých pak Zvětšenina a 2001: Vesmírná odysea.

Sedmá a osmá dekáda přinesla takové filmové skvosty, jako např. Nenápadný půvab buržoazie, Přelet nad kukaččím hnízdem, Plechový bubínek, Nebe nad Berlínem, Modrý samet nebo Zuřící býk. Současné snímky zastupují Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Schindlerův seznam, Dvojí život Veroniky, Mrtvý muž či Prolomit vlny. Výběr „Filmového dědictví česko-slovenské kinematografie“ se na jednotlivá období nedělil, nepřekvapí však zařazení Formanova Hoří, má panenko, Vláčilovy Markéty Lazarové, Menzelových Ostře sledovaných vlaků a samozřejmě Obchodu na korze Elmara Klose. Z novějších snímků se do výběru dostal Návrat idiota a Vojtěch, řečený sirotek.

Důležité ovšem je, zda uvedené filmy mají možnost vidět také diváci v menších městech. Tuto úlohu již několik desetiletí plní Filmové kluby, pokud ovšem v daném městě existují.

V Žamberku je Filmový klub dlouhodobě aktivní, ročně se prodá okolo 80 průkazek pro členy FK. „Filmový klub promítá pravidelně jednou za 14 dní, průměrná návštěvnost činí 30 diváků, kteří obvykle zaplatí na vstupném od 35,- do 50,- korun za lístek,“ uvedla Alena Urbánková z Městského kulturního podniku FIDIKO. V Ústí nad Orlicí byla před několika lety činnost FK přerušena. Programová pracovnice zdejšího Klubcentra Eva Zelinková dodává: „Přesto se snažíme alespoň jednou měsíčně zařadit do nabídky filmů nějaký tzv. artový nebo klubový snímek, ale zájem diváků je velmi malý, což bylo koneckonců i důvodem přerušení činnosti Filmového klubu; stále ovšem máme platnou registraci, takže obnovení této aktivity nebrání žádná administrativní překážka.“ V podstatě stejná je situace v Králíkách, kde v kině Střelnice také alespoň jednou za měsíc za skromného zájmu diváků promítají film pro náročného diváka. V jarních a letních měsících jsou to již tradičně snímky z kolekce Projektu 100.

Kulturní centrum v České Třebové je přímo zřizovatelem Filmového klubu. „Dvakrát měsíčně promítáme pro několik desítek členů FK a také pro nečleny, kteří mají zhruba o dvacetikorunu vyšší vstupné,“ doplnila informaci programistka Alena Hýblová. Vysoké Mýto se může pochlubit samostatným občanským sdružením, které ve spolupráci s kinem v Šemberově divadle obohacuje kulturní život města. Filmový klub promítá každý třetí čtvrtek v měsíci pro zhruba tři desítky diváků. „Velká pozornost je věnována propagaci klubových filmů - o každém je ve Vysokomýtském zpravodaji celá stránka,“ pochválila filmové organizátory Jana Havelková z M-klubu.