Festival nepřipomněl jen výročí 20 let od odchodu sovětské armády z města, v němž sídlila početná posádka (odhady se pohybují od 5 do 10 tisíc mužů). Zároveň nabídl všem možnost uvažovat o svobodě. Tříbily se názory, rozvíjela se škála vědomostí a poznatků, vstřebávají se dojmy z mnoha krásných pořadů. „Člověk se diví, kolik různých pohledů na svobodu je, jak k ní lidé přistupují. Každého z nabízených akcí zaujalo něco jiného. Návštěvnost byla velmi různá, někdy přišlo méně lidí, jindy opravdu hodně.

Nepřicházeli stále stejní, spektrum návštěvníků se měnilo. Některé otázky a poznatky budeme všichni, i my pořadatelé, dlouho vstřebávat. Přineslo mi to více, než jsem čekal,“ svěřil se prezident festivalu Jiří Vedral. K hlavním pořadatelům patřila také Dagmar Sabolčiková: „Zdařilá byla akce Křesťanské akademie, na tom se všichni shodli. V městské knihovně jsme měli poprvé maraton čtení. S akcí pomohly školy i veřejnost, nakonec četlo 93 lidí, přišli i neohlášení dobrovolníci, zapojili se posluchači. Cenná byla několikahodinová přítomnost známého malíře Adolfa Dudka.“

Hojná účast byla nejenom na akcích pod širým nebem, ale také při besedách o soudobých válečných konfliktech. Tímto seriálkem přispělo regionální muzeum. Přes léto pokračuje unikátní výstava výtvarného díla Karla Kryla, která skončí v „Galerii ve Zvonici“ v polovině září při tradičních „Mezinárodních partnerských dnech“.

(jko)