„Zkusit si zahrát naše písničky akusticky jsme si přáli už delší dobu, ale bohužel náš bývalý kytarista byl vždycky proti. Po příchodu nového kytaristy Radka Komárka to byla první věc, na které jsme začali dělat," prozradila zpěvačka Hanka Kosnovská. Nový hudebník (předtím frontman kapely Sunset Blvd.) přinesl do Nilu nejen nový styl, ale i doprovodné vokály. Ty kapela na jarním turné ještě rozšiřuje o zpěv hostující cellistky Veroniky Hložkové.
„Jiné to je hlavně v hlasitosti. Třeba náš bubeník hraje na malou sestavu a na cajon. Písničky dostaly nové aranže a některé jsme dokonce přetvořili do různých žánrů, například do country a reggae. Ta změna nás moc baví. Přeci jen za těch deset let jsme naše skladby hráli bez větších změn," doplňuje Hanka Kosnovská.
Kapela Nil působí na české scéně již deset let. Odehrála více jak tři stovky koncertů (včetně festivalových vystoupení na Rock For People, Colours of Ostrava, Masters Of Rock, Trutnov Open Air a dalších) a vydala tři alba. V roce 2005 předskakovala Čechomoru na jeho halovém turné. V roce 2005 se Nil účastnil soutěže Coca Cola Popstar, po jejímž žebříčku vystoupal až do finále. Během své existence Nil koncertoval i za hranicemi Česka. Pravidelně se vrací do Polska, Německa, Itálie nebo Holandska. Právě v Nizozemí muzikanti navázali kontakty s populární americkou kapelou Live.
Turné k jubileu odstartovalo včera v Olomouci. Jedna z jeho zastávek je plánována také do vysokomýtského M-klubu (4. dubna), kapela Nil se představí i ve svitavském Tyjátru (18. dubna). (tz, re)