Pátý ročník festivalu Jesusbreak se setkal opět s velkým zájmem mladých lidí. Pastor orlickoústecké jednoty bratrské Daniel Dostrašil přilákal do Ústí vyznavače breaku, rapu, hip hopu a sprejování. Ti spolu strávili celý víkend a nabídli ústeckému publiku pestrý program. Přestože festival pro příští rok mění působiště, organizátor celé akce toho nelituje.

Co říkáte pátému pokračování Jesusbreaku? Vládne spokojenost?

To víte, že ano. Na hlavní program jsme v sobotu uspořádali dvě zvací akce, jednu dopoledne, druhou v odpoledních hodinách. Lidé, kteří přišli večer na autobusové nádraží, s námi zůstali dlouho do večera. Účinkujícím se podařilo udržet jejich pozornost. V neděli jsme naše tradiční shromáždění obohatili o účastníky festivalu, bylo to přínosné.

Vaší snahou bylo skloubit mladé lidi a jejich muziku s tím, co nabízí jednota bratrská?

Naším cílem bylo ukázat mladým lidem, že jsme tady pro ně. Chceme jim ukázat, že žádná kultura není méněcenná a jiná naproti tomu svatá. Církvi si přejeme ukázat, že svět jde dál a my chceme jít s ním. Prezentujeme pozitivní životní hodnoty.

V čem se vaši účinkující liší od jiných v těchto žánrech?

Naši „rapeři“ nenadávají na všechno okolo a žijí životy, které o tom svědčí. Nepotřebují drogy nebo alkohol, aby se dostali do nálady. Myslím, že jsou doopravdy šťastní. A jsem rád, že rodiče těchto dětí vnímají prostředí církve jako bezpečné a nebojí se je sem pustit.

Nevyskytly se v průběhu festivalu nějaké potíže?

Podívejte se, pět let nemáme žádné hlášení o nějakých incidentech. To se týká sprejování mimo povolené plochy či poničení veřejného majetku. Vše proběhlo, jak mělo.

Pro příští rok se má Jesusbreak odstěhovat z Ústí, proč?

Jde o to, že nám tak nějak došly nápady, pět let je dlouhá doba. Rádi bychom nabídli dalším organizátorům, ať to budou neziskové organizace nebo farnosti, logo a tradici Jesusbreaku. Na internet dáme pokyny a budeme očekávat motivační dopisy s projekty, jak by si celou akci případní zájemci dále představovali.S přípravami samozřejmě rádi pomůžeme.