Jeden svět probíhá na dvou úrovních - v odpoledních a večerních hodinách pro veřejnost a dopoledne pak pro žáky a studenty základních a středních škol z okolí. Zatímco 23 veřejných projekcí a osm debat navštívilo 1 633 diváků, pro školy proběhlo 51 projekcí, z čehož bylo 16 s debatou a zúčastnilo se jich 4 396 žáků a studentů z Ústí nad Orlicí, Brandýsa nad Orlicí, Hnátnice, Chocně, Libchav, Sopotnice a Dolní Dobrouče. Kromě promítání v Malé scéně v Ústí vyjel Jeden svět ještě i za žáky a studenty do Lanškrouna, České Třebové, Rychnova nad Kněžnou, Žamberka a Letohradu.

Poměrně úspěšný byl i doprovodný program, který Jeden svět doprovázel. Kromě tří výstav (10 let je Oustí v Jednom světě, 15 let v Afghánistánu a Soutěž nebo spolupráce), navštívily Ústí nad Orlicí dvě divadla - divadlo Dagmar z Karlových Varů z představením Anna (35 diváků) a pražské divadlo Sklep s inscenací Besídka (420 diváků). Projekce filmů o domácím násilí Z lásky nenávist a Z lásky nenávist 2 navštívilo 150 diváků a zasportovat na akci Běžím na Jeden svět si v sobotu dopoledne přišlo šest běžců. A letošní novinka Ladění na festival Jeden svět v Louži, což bylo promítání a další aktivity v obchodním centru Nová Louže (od 3. do 8. dubna) nalákala přibližně 100 návštěvníků. Celkem se tedy doprovodného programu (bez výstav) zúčastnilo 711 lidí.

Díky podpoře sponzorů má Jeden svět v Ústí nad Orlicí také charitativní rozměr, kdy je výtěžek z festivalu věnován na dobrou věc. Letos to je již potřetí program Ústí sobě!, kde soutěží projekty, které si kladou za cíl zlepšit život ve městě a jeho okolí. V letošním Ústí sobě! soutěžilo šest projektů a hlasovalo 642 diváků. Vítězem se s velkým náskokem 306 hlasů stal projekt Ústecká náplavka, jehož cílem je zvelebit prostor nábřeží na soutoku Tiché Orlice a Třebovky. Tomuto projektu bude věnován očekávaný výtěžek festivalu ve výši 55 - 60 tisíc korun.

Kompletní informace o Jednom světě v Ústí nad Orlicí a brzy i letošní závěrečnou zprávu naleznete na webu www.spousti.cz.

Jitka Obišlová (SPOUSTI - Spolek pro organické Ústí)