V 17 hodin se zcela zaplnil malý sál Kulturního centra u příležitosti otevření výstavy českotřebovského výtvarníka a spisovatele Jarky Bittla. Není to tak dávno, kdy byla v Kavárničce U Tygra pokřtěna jeho knížka „Tulák před zrcadlem“. Pod názvem „Zrcadlení“, název jistě není náhodný, připravilo tentokrát Městské muzeum Česká Třebová rozsáhlou výstavní expozici grafiky a maleb u příležitosti blížících se autorových osmdesátin.
Mezi přítomnými nechyběl nikdo, kdo v kumštu něco znamená. Vždyť setkání s umělcem, který velkou část života prožil v tomto městě a jehož práce nikdy nechyběly na významných výstavách v regionu, patřilo vždy k velkým zážitkům. A tak trochu v odlehčeném duchu se nesl i celý podvečer.
Význam dosavadní výtvarníkovy tvorby zhodnotila Ludmila Marešová - Kesselgruberová, Jiří Musílek předčítal limeriky z autorovy knihy a to vše doprovázel František Bečka na kontrabas. Jarka Bittl poděkoval všem, kteří se na přípravě výstavy podíleli. I přes momentální zdravotní indispozici nepostrádala jeho slova osobitý humor.
Ve výstavní síni, za hudebního doprovodu Original Swing Barrel Bandu, pak pokračoval program prohlídkou vystavených grafik a obrazů. Před diváky defilovaly vedle ilustrací k pohádkám krajinomalby, zátiší, akty a nerozluční klauni, kteří v tvorbě výtvarníka, který má herecké kořeny, nikdy nemohou chybět. Nezanedbatelný je i fakt, že většina prací byla vystavena poprvé.
O tom, že jablko nepadne daleko od stromu, se mohli návštěvníci výstavní síně přesvědčit na několika malbách na dřevo, kterými se na výstavě prezentovala výtvarníkova dcera Zuzana Bittlová. Půvabné obrázky inspirované limeriky Jarky Bittla byly vítaným zpestřením podvečera. S autorkou, která vystavuje převážně na Plzeňsku, jsme se již před lety setkali i v českotřebovské Galerii Ještěr. Je dobré připomenout , že Zuzana Bittlová je mj. ilustrátorkou některých našich i cizojazyčných učebnic pro děti.
Pokud jste vernisáž obrazů Jarky Bittla nestihli, nenechte si tuto ojedinělou výtvarnou akci ujít. Výstavní síň Kulturního centra Česká Třebová můžete navštívit až do 1. května, otevřena je denně kromě pondělí od 9 do 12 hodin a od 14 do 17 hodin.

MILAN MICHALSKI