Pořadatelsky akci zastřešilo místní kulturní zařízení, o dramaturgii se postaral právě Slávek Janoušek. Porta v té době opravdu táhla, a tak nebylo divu, že první ročníky festivalu měly v Ústí velký posluchačský ohlas, přicházely tisícové davy.

Ze hřiště přes plovárnu do Cakle

Z Ozvěn Porty se stalo velmi brzo Janouškovo Ústí. S nápadem přišel úzký kroužek organizátorů z ústeckého „klubu", kteří si řekli „když máme Kocianovo Ústí, proč bychom nemohli mít i Janouškovo?". Poprvé se nové pojmenování dostalo na oficiální plakát festivalu dokonce bez vědomí Slávka Janouška. Byla v tom samozřejmě trocha recese a mělo to být překvapení. Slávek to tehdy přijal s úsměvem a pojmenování festivalu už zůstalo. Dalších pár let s dodatkem „muzikanti na hřišti".
Po sametové revoluci se ale  poměry v mnoha kulturních zařízeních změnily, výjimkou nebylo ani to Ústecké. A tak Slávek Janoušek nakonec vzal pořádání festivalu se vším všudy do svých rukou. Postupem času festival „zkomorněl", přestěhoval se na starou ústeckou plovárnu, poslední roky pak našel ideální prostředí v areálu turistického tábořiště a loděnice v Cakli. I když se měnilo místo konání, jedno Janouškovu Ústí zůstalo. Vždycky nabízelo a stále nabízí dobrou muziku. Letošní Janouškovo Ústí alias Muzikanti v Cakli nese pořadové číslo 28. Vypukne už v pátek a jeho dvoudenní dramaturgie je opět pestrá a bezesporu zajímavá.

Fůra muziky 
i divadlo pro děti

Už páteční program nabízí lahodné hudební menu: svitavskou kapelu Do větru, Bokomara Trio,  pardubickou skupinu Marien a Ivan Hlas Trio. „Začínáme v 19.30 hodin písní Imaginární hospoda, protože to už je tak počatá tradice," vzkazuje Slávek Janoušek.
Začátek sobotního programu obstará ve čtyři hodiny odpoledne divadlo pro děti. Stejně jako v loňském roce přijede  do Cakle Marek Vojtěch se svým Divadlem Harmonika. Pražský komediant, muzikant a výtvarník, nepřehlédnutelný harmonikář s plným hlasem, přiveze tentokrát pohádkové představení nazvané Kouzelný hrnec.
Hudební program druhého dne Janouškova Ústí pak odstartuje v 17 hodin. Postupně se představí Duo Na dálku,   Folk Team,  Berušky, Super Trio WUH, Slávek Janoušek & Luboš Vondrák a Nezmaři. Závěr festivalu pak obstará coutrybál s českotřebovskými  Poutníky.

Po letech znovu František Uhlíř

Těm, kdo se alespoň standardně na naší hudební scéně orientují, by jména pozvaných formací neměla být neznámá. Za podrobnější přiblížení by ale přece jen asi stálo Super Trio WUH. Jedním z jeho protagonistů je totiž další ústecký rodák, mezinárodně uznávaný jazzový kontrabasista František Uhlíř ml.
„Františka Uhlíře si pamatuju ještě z konce šedesátých  let, kdy hrál klávesy v ústecké rockové kapele Devils. A byli výborní. Já hrál tehdy v náctileté kapele Teens, ale protože starší bratr našeho kytaristy Ivana Volfa hrál kytaru v kapele Devils, nikdo nám jinak neřekl, než Malej Devils. Franta šel ale studovat do Brna kontrabas a pak hrál s Karlem Velebným a zahrál si jako jazzman i se světovými hráči. V devadesátých letech jsem ho poprvé pozval na mou akci, zkusili jsme namixovat žánry a František přijel s jeho tehdejší sestavou v čele s pianistou Emilem Viklickým. A přiznám se, že jsem měl docela obavy, jak to zvládne folkové publikum, u kterého se nedá předpokládat, že by bylo jazzu příliš nakloněno. Vystoupení mělo všeobecný nadšený ohlas a já byl velice spokojen. A tak jsme se po dvanácti letech opět s Františkem domluvili, že experiment zopakujeme. Doufám, že dávku jazzu ocení i současné publikum, jako ho  ocenilo to kdysi," vysvětluje Slávek Janoušek.
František Uhlíř vystoupí v Cakli s hudebníky bezesporu zvučných jmen. Jeho spoluhráči budou výborný americký pianista Skip Wilkins a česká bubenická legenda Jaromír Helešic. „Skip Wilkins pochází z Massachusetts, vystudoval kompozici a aranžování na Berklee College of Music a poté na této bostonské jazzové škole i učil. Hrával s největšími světovými jazzovými esy, později sestavil Skip Wilkins Quintet, v současné době je na studijním pobytu v Praze a kromě koncertování s předními českými jazzmany vede pěvecký sbor a učí na JAMU," přiblížil amerického hudebníka Slávek Janoušek.

Křest knihy 
My tři a já (2)

Osmadvacátý festival Janouškovo Ústí alias Muzikanti v Cakli zažije i křest knihy. Slávek Janoušek totiž napsal a  chystá se pokřtít druhý díl trilogie My tři a já. Na ní se vedle něho podílejí i další dva známí písničkáři: Vlasta Redl, který je autorem úvodního dílu, a Jaroslav Samson Lenk, který má údajně do Vánoc přidat díl třetí.
„Původně to měla být jedna kniha. Začali jsme ji psát někdy před patnácti lety. Měla být nejdřív o tom, jak jsme hráli v Americe, pak jsme to ale trochu odložili k ledu. Pak jsme hráli krajánkům v Austrálii a na Novém Zélandě… a řekli jsme si, že bychom přece jen měli udělat nějaký ten  cestopis. Měl  vyjít už v roce 2008. Ale nedokázali jsme se dohodnout, jak by se to řadilo, tak to nevyšlo. Dnes ovšem říkám: naštěstí. Pak přišel jeden večer, pohádali jsme se a nakonec si řekli: dobře, tak si každý vydá svůj díl a seřadí si to, jak uzná za vhodné, bude reagovat, na co chce a popisovat, co chce. V podstatě to budou jiné příběhy ze stejných cest. Pro mě má tahle knížka zvláštní přídech. Je totiž hodně divné mít prvotinu a přitom mít druhý díl," prozradil Slávek Janoušek.