Zaujmout by měla dospělé i malé návštěvníky. Ponese název „Ktož jsú boží bojovníci“ a zaplní výstavní prostory muzea připomínkami husitské doby a středověku od 20. září.

Kdo byli boží bojovníci, jak se na ta léta dívat, co se z nich dochovalo, ale i na další otázky bude odpovídat expozice o době, která měla pozitiva i negativa, jak potvrdil ředitel muzea Jiří Junek: „Letopočtů končících osmičkou je spousta, chceme také připomenout ty s devítkou na konci, například rok 1419 s první pražskou defenestrací. Půjčili jsme si některé exponáty z muzeí v Praze a Táboře, tam se divili, že chceme takovou výstavu dělat, neboť za posledních dvacet let nikdo nic podobného nepořádal. Přitom to byla doba, kdy s Čechy musela mluvit celá Evropa.“

V jedné místnosti se objeví válečnictví husitů s představením zbraní a strategie bojů, v jiné bude počítačová hra v reáliích husitství a bojů s křižáky. Doprovodný program vyplní dvojice říjnových přednášek a besed pomáhajících vysvětlit, proč se jeden čas husitství vychvalovalo jako pokrok v Evropě, v jiné době je k němu naopak vlažný vztah. První přednáška bude koncipována jako pohled teologa na husitství a náboženství, ve druhé rozebere Petr Čornej pomocí soudních kronik, co byla skutečnost a co tehdejší propaganda.

Derniéru 22. listopadu zpestří předvádění dobových zbraní, střelby apod. „Návštěvník uvidí zbraně, vozovou hradbu a archeologické nálezy z východních Čech. Většinu nálezů tvoří části keramiky, ale také ježci, aby se koně zranili, hroty šípů a další exponáty,“ upřesnil Jiří Junek.

(jko)