Jediný státní hrad v okrese otevřel svou bránu poprvé v letošní sezoně právě o Velikonocích. O tom, jak vypadal na Liticích prodloužený víkend, ale také o tom, jak hrad přezimoval a co se chystá pro letošek, jsme hovořili s kastelánem Daliborem Urbanem.

O prvním dubnovém svátečním víkendu jste na Liticích přivítali první návštěvníky. Počasí bylo trochu vrtkavé, jak poznamenalo návštěvnost?
Prodloužený víkend se podle mého názoru docela vydařil, denně chodilo tak kolem šesti desítek lidí, s čímž jsme docela spokojeni. Ještě v sobotu ráno jsme totiž nevěděli, zda hrad otevřít nebo neotevřít, protože u nás napadlo až do dvaceti centimetrů sněhu, navíc nám ještě padal sníh ze střechy. Bylo to poněkud hektické, ale nakonec všechno dobře dopadlo, i když byla nějaká bezpečnostní opatření. Velmi pěkně se vydařilo Velikonoční pondělí, koledníci si to opravdu užívali, koulovali se. Byl to určitě příjemný vstup do nové sezony.

Když mluvíte o doznívající zimě, ta letošní byla opravdu poměrně tuhá a dlouhá. Jak ji hrad přežil?
Hrad jako takový zima nijak nepoznamenala. Ovšem poznamenala přípravu na sezonu. Většinou už někdy od konce února na hrad chodíme pravidelně a věnujeme se pracem na údržbě areálu. Letos to opravdu nešlo, v podstatě až do minulé středy jsme tu měli sníh a nedalo se k hradu dostat, zajet. Takže příprava na sezonu byla letos citelně zkrácena. Hradu ale zima opravdu neublížila, snad jenom pár větví a suchých stromů popadalo pod náporem sněhu. Na Liticích ale žádné škody nebyly.

Během dubna bude hrad otevřen jen o víkendech?
Ano, v dubnu zatím pouze víkendy, od května už ovšem budou moci návštěvníci přicházet denně kromě pondělků.

Předpokládám, že profil hlavních akcí na hradě během hlavní sezony zůstane zachován. Je vedle již tradičních akcí něco, co by se dalo označit jako novinka?
Zavedenými akcemi jsou už kupříkladu Litická pouť, Pochod a cyklojízda Přes tři hrady, Litické šermování nebo Turnaje Jiříka z Poděbrad, podrobný přehled najdou zájemci na webových stránkách našeho hradu. Novější je ale kupříkladu setkání astronomů amatérů, v květnu se na Liticích uskuteční již potřetí. Rozjíždí se to jako hodně pěkná akce. Je spojená s přednáškami pro veřejnost, pozorováním denní a noční oblohy, noční návštěvy hradu jsou přitom velmi zajímavé.

Už léta cílevědomě pracujete na opravách areálu hradu Litice. Jak to bude vypadat letos?
Loni se nám podařilo z větší části pokročit asi na šedesáti metrech hradního opevnění a podařilo se nám hrad téměř uzavřít. V minulém roce jsme obdrželi grant z Fondu programu záchrany architektonického dědictví, pro letošek jsme ho ale nedostali. Je zřejmě opravdu nějaký úsporný program a ministerstvo kultury letos tyto prostředky přidělilo spíše prestižním objektům. Šlo se cestou ´více peněz méně subjektům´. Dříve se finance dělily rovnoměrněji mezi více subjektů, letos je to trochu jinak.

Dotkne se tedy tato finanční situace dalších prací na hradě, případně i expozic?
Práce na opravách stát nebudou, budeme pokračovat z vlastních prostředků. Rádi bychom dokončili opravu opevnění a na další sezonu bychom rádi zpřístupnili celý areál hradu včetně dolního hradu, který je zatím návštěvníkům nepřístupný.
U expozic žádné změny pro letošní rok neplánujeme právě proto, že veškeré prostředky, jež budeme mít k dispozici, nasměrujeme do již zmíněných stavebních úprav hradu.

Podrobné informace o všem, co se na hradu Litice děje, najdete na internetových stránkách
www.hrad–litice.cz