Příjemné odpolední počasí v sobotu vylákalo desítky lidí nejen na pouťové atrakce, ale i na hrad, kde si mohli vyzkoušet středověké dovednosti, jako je střelba z luku, kuše, házení oštěpem, sekerou či nožem. V neděli odpoledne pouť vyvrcholila mší v kapli Krista, dobrého pastýře.

Hrad se probouzí

Už výšlap k hradu napovídal, že se památka probouzí do nové turistické sezony. Partička mladých nadšených lidí z hnutí Brontosaurus dávala do pořádku přístupovou cestu. „Je to spolek přátel hradu Luková, lidé, kteří mají vztah ke zříceninám, spolupráci jsme s nimi navázali loni v listopadu,“ upřesnil kastelán Litic Dalibor Urban.

Středověkou atmosféru navozovaly dobové zbraně i vystavená zbroj. Pod dohledem Jana Dandy, člena lukostřeleckého klubu Dominik ze Sezemic, si návštěvníci mohli zastřílet z luků a kuše do terčů nebo maket zvířat. Zkusit si mohli i házení oštěpem, sekerou nebo nožem do špalků. „Ale to je docela náročné, to zvládne málokdo,“ dodal Danda, který byl příchozím ochotný podat zajímavé informace o středověku. Komu tato doba a její zbraně učarovaly, může se těšit, že lukostřelecký klub potká na některém z „hradních pohárů“.