„Předvádíme to, abychom lidem ukázali, že to bylo bohapusté zabíjení,“ říká za sebe a pravděpodobně i za desítky členů klubů vojenské historie Dušan Pála. Se svými kamarády z Klubu vojenské historie Slezsko přijíždí z Ostravy na Cihelnu pravidelně. Letos zvolil uniformu československého vojáka. „Nosím i jiné, německé, sovětské, ale v téhle se cítím nejlíp,“ dodal.

Letošní Cihelna byla zahájena už v pátek, kdy se v Králíkách především muzicírovalo. Hlavní nápor diváků zažil prostor u pěchotního srubu K–S 14 U Cihelny v sobotu. Zajímavou podívanou pro celé rodiny zajišťovaly až do odpoledních hodin dynamické a statické ukázky techniky a práce Armády ČR, Integrovaného záchranného systému, Vězeňské služby ČR a Vojenského muzea Králíky. Hlavním lákadlem byly bojové ukázky, hlavní byla letos věnována mobilizaci v roce 1938, druhá patřila Ostravské operaci z roku 1945.

„Můžu mluvit v superlativech, všechno se vydařilo, nikomu se nic nestalo. Počet návštěvníků odhadujeme na dvacet až dvaadvacet tisíc. Přesné počty armádní techniky ještě nemáme. Ale obecně techniky přijelo ještě víc, než jsme zvali. Co se týká historiků, přijelo asi 350 účastníků, historické techniky mohlo být kolem třiceti kusů,“ zhodnotil letošní úspěšný ročník Cihelny Marek Bartoš, ředitel Vojenského muzea Králíky. Prozradil také, že příští ročník bude věnován Ostravské operaci.

Němci na Cihelně sice pohraničí získali, ale nemuseli

Historickou realitu i fikci na válečném bojišti předvedli tisícům diváků členové klubů vojenské historie při vojenskohistorické akci Cihelna v Králíkách. Třináctý ročník připomněl 72. výročí mobilizace v roce 1938. Hlavní bojová ukázka se odehrávala v kulisách osady v pohraničí Československé republiky: na hranici probíhá mírový život, na hraničním přechodu s hraničním sloupem ve tvaru československé vlajky je malé stavení Stráže obrany státu, hraniční závora na silnici z Prostřední Lipky do Králík je uzavřena.

Začíná mítink sudetoněmeckých občanů, kteří jsou odhodláni naplnit vizi Adolfa Hitlera o odtržení pohraničí. Přijíždí je podpořit a motivovat agitátor. Situace se vyhrocuje. Dochází ke střetu četnictva a vojáků československé armády, kteří na pomoc přivolávají vojenskou jízdní hlídku, s příslušníky Freikorps… Ačkoli jsou všichni odhodláni československou hranici bránit, Československo přijímá podmínky mnichovské dohody a postupuje pohraničí bez boje. Tak to bylo… Druhá část ukázky ale nabídla i fiktivní možnost, jak to mohlo být…

Na Cihelně si ale na své přišli nejen milovníci vojenské historie, k vidění byla i nejmodernější vojenská technika. Organizátory akce s názvem Den Sil podpory Armády ČR Cihelna 2010 byly: město Králíky, Armáda ČR, složky Integrovaného záchranného systému, Vojenské muzeum Králíky a kluby vojenské historie pod záštitou Pardubického kraje.