Už od roku 1985 začíná ústecká pouť festiválkem Muzikanti na hřišti, později „na plovárně“, ale nejznámějším pod názvem „Janouškovo Ústí“. Zdejší rodák Slávek Janoušek se stane v pátek hostitelem svých kolegů folkařů již po dvaadvacáté.

Jak se na další „své Ústí“ těšíte?

Ano, těším se. Jako každoročně. Přiznám se, že už jsem si předloni myslel, že dvacet ročníků stačí a že už tuto akci v Ústí z nejrůznějších důvodů uzavřeme. Pak jsem se zase ještě rozmyslel a udělal i 21. ročník s tím, že 21 neboli ´oko bere´ je také pěkná číslovka na závěr. Loni jsme tu křtili můj zpěvník a slavili Samsonovy padesátiny. Ale uplyne rok a nedá vám to, nakonec jsem se rozhodl i pro tento 22. ročník. Impulsem pro mne je i to, že se vlastně mezi spolupracujícími firmami poprvé objevilo i Město Ústí nad Orlicí. Přiznám se, že jsem velice rád, že tomu tak je, protože nikdy jsem tuto akci nepořádal jako hudební podnikatel, který si přijel do města Ústí nad Orlicí ´zapořádat´. Bohužel jsem tak byl po léta brán. Teď se situace změnila, takže si myslím, že by mohly být ještě i nějaké další ročníky. Byl bych rád, kdyby ta akce jaksi patřila do programu města.

V čem je dnešní podoba tohoto festiválku jiná ve srovnání s dalšími folkovými přehlídkami?

Co se hudební náplně týče, vždy jsem se snažil o to, aby byla přehlídka žánrově co nejpestřejší, nikoli ortodoxně folková. A mezi účinkujícími se vždy vyskytovali ti, se kterými jsem toho roku nějakým způsobem spolupracoval. Tak tomu je i letos.

Můžete krátce charakterizovat letošní účinkující?

V pátek od 19 hodin vystoupí například Arnošt Frauenberg, písničkář ze Žebráku, letos na jaře vydal CD Rozednívání, na kterém jsem se dramaturgicky i interpretačně podílel. Dále skupina Žamboši, v březnu se stali držiteli ceny Anděl 2006 za oblast folk a country. Asi největší ozdobou bude Naďa Urbánková se skupinou Bokomara, jejichž spolupráce už nese první ovoce. Naďa s Bokomarou dělá nové CD, kam jsem přispěl i já jednou písní. Se mnou se na jevišti objeví Luboš Vondrák, můj dávný spoluhráč, takže jakýsi comeback dua Janoušek - Vondrák po dvaceti letech. A dále vystoupí středověký bigbít Quanti Minoris, skupina z Brna hrající rockově středověké skladby na loutny, rohy a flétny, řekl bych česká obdoba Jethro Tull.

Součástí programu má být křest vašeho nového CD. Můžete je přiblížit?

I letos budeme křtít. Tentokrát moje nové hudební CD „Nestíhám“. Ten název proto, že jednak nestíhám časově, ale hlavně mám pocit, že to ani nejde všechno stihnout. Nestíhám všechny ty krásy světa, všechna ta příjemná místa, ty úžasné zážitky. Na CD „Nestíhám“ se čtrnácti novými písněmi je mnoho skvělých partů, hrají tam například můj nedávný spoluhráč, hráč na elektrické housle Vojta Kupčík, můj dávnější spoluhráč kytarista Miloš Makovský, který CD i míchal, ale třeba také basista Petr Dvorský či současný spoluhráč Vlasta Redl. S CD jsem velice spokojen a myslím, že se velmi povedlo. Dokonce už je vyrobeno, takže v Ústí bude určitě k mání. A ti, co si nestihnou cédéčko pořídit, mají možnost se obrátit na www.slavekjanousek.cz.

Nezapomenete letos na návštěvníky, kteří se loni marně těšili na tradiční „hymnu“ Janouškova Ústí, píseň Imaginární hospoda?

Loni jsme na píseň nezapomněli. Měl jsem v plánu ji jako každoročně zahrát, ale pak už se to z časových i dramaturgických důvodů nepovedlo. Letos to pohlídám zcela jistě. Takže všechny diváky srdečně zvu. O nějaká překvapení nouze nebude.

Umělecká agentura JAN pořádá XXII. ročník hudební přehlídky

M U Z I K A N T I N A P L O V Á R N Ě (J a n o u š k o v o Ú s t í)

BOKOMARA a NAĎA URBÁNKOVÁ

SLÁVEK JANOUŠEK a LUBOŠ VONDRÁK (comeback dua po 20 letech)

ŽAMBOŠI (držitelé ceny ANDĚL 2006)

ARNOŠT FRAUENBERG ZE ŽEBRÁKU

QUANTI MINORIS

uvádí: VAŠEK SOUČEK

 

PLOVÁRNA ÚSTÍ NAD ORLICÍ PÁTEK 17. srpna 2007 V 19 HODIN

Vstupné: 130,- Kč v předprodeji (Boutique Ariane, Disk - hudební nástroje Ústí nad Orlicí, prodejna Kudrna - podchod nádraží Brno), na místě 150,- Kč, děti polovic, vozíčkáři zdarma

!! POZOR !! Slávek Janoušek křtí nové CD NESTÍHÁM

SPOLUPRACUJÍ: Město ÚSTÍ NAD ORLICÍ, MOLDEX METRIC, FERAR CZ, PROPLAST s.r.o., OFTIS – TISKÁRNA A VYDAVATELSTVÍ, CYKLO – HOBBY – SPORT, DISK - HUDEBNÍ NÁSTROJE, K-mont s.r.o., APOS - PETRAŠ, EKOLINE GROUP s.r.o., KATE SERVIS, BOUTIQUE ARIANE, VLADIMÍR DANĚK, VLASTIMIL DANĚK, OBČERSTVENÍ NA KOUPALIŠTI