Komedie diváky zavede do světa vědy i pavědy. Pojednává o cestě z vrcholu až na samé dno a pak zas dál a ptá se, zda můžeme (a smíme) lidský genom modifikovat a stvořit „nového lepšího člověka“. V hlavních rolích se představí Alena Antalová, Ivana Vaňková, Petr Štěpán a Igor Ondříček.

Doprovodný program dnes od 17 hodin na Malé scéně ve dvoře nabídne inscenaci A pak přišla Mirna, s níž dorazí pražské Divadlo Letí. Hra s nevybíravým humorem ukazuje, co se stane, když se z dvacetiletých rebelek stanou třicátnice. Hrají Natália Drabiščáková, Kateřina Dvořáková, Dana Poláková a Diana Toniková.

Celkem Festival smíchu v soutěžní části, doprovodném programu, prologu i epilogu nabídne 27 titulů včetně závěrečného Galavečera smíchu, kde budou předány ceny.

„Jsme jedním z mála festivalů, který je soutěžní a kde ta cena něco znamená. Je spojena s finanční odměnou, kterou letos ještě navyšujeme, a těší mě, když jsou tyto peníze použity na dobré účely. Například v Divadle ABC mají piano s cedulkou, že bylo pořízeno za výhru na našem festivalu,“ uvedla dramaturgyně Východočeského divadla Jana Uherová.

Ta letos podle vlastních slov viděla asi 40 až 50 inscenací, z nichž pak vybírala ty nejlepší, které na festivalu budou bojovat o Ceny odborné a studentské poroty, Cenu diváků a Ceny za nejlepší ženský a mužský herecký výkon. Udělena bude i Cena Genia smíchu a letos poprvé také Cena za nejlepší režii.

„Na většině festivalů se obvykle odměňují divadla a herci, přitom za každým dobrým hereckým výkonem, za výběrem a realizací inscenace stojí režisér. Jeho vize, akcentace tématu a použité výrazové prostředky jsou nezaměnitelné zejména u komediálního žánru. Novým oceněním proto chceme oboru režie vyjádřit náležitý respekt,“ vysvětlila Uherová.