Program zahájí v sobotu dopoledne koncert dechovky místní „zušky“ na náměstí Přemysla Otakara II., kde se uskuteční většina dění. O půl druhé odpoledne se na rynku uskuteční slavnostní nástup těles z několika rohů náměstí, pak dojde na slavnostní fanfáru složenou jen pro přehlídku a na vlastní soutěžní vystoupení kapel, po sedmé hodině večerní zahraje všem Big band vysokomýtské ZUŠ.
V neděli dopoledne vystoupí soubory v Dobříkově, Zámrsku, Vraclavi, Libecině, Dolní Rovni a v Hamzově odborné léčebně v Luži-Košumberku. Po 13. hodině projdou orchestry s mažoretkami trasu od „zušky“ k Litomyšlské bráně a na náměstí. Zazní tři skladby Jana Čermáka v podání všech kapel (za účasti tří set mladých hráčů), vyhlásí se výsledky letošní soutěže a na závěr zahraje sestava Harmonie Šternberk.
„Pozvánku dostaly všechny základní umělecké školy v republice, vybrali jsme šest orchestrů. Jen šest z toho důvodu, že se zvýšil počet účastníků v souborech na čtyřicet. Hrát budou dechovky z Přerova, Bystřice nad Pernštejnem, Přelouče, Jevíčka, Kyjova a Plzně, odtud kapela, která u nás ještě nebyla, neboť v Plzni jsou čtyři umělecké školy. Hlavní cenou budou bronzová plaketa Čermákova Vysokého Mýta a trubka od firmy Amati - Denak, zvláštními cenami odmění porota nejlepší výkony skupin i sólistů. V neděli dorazí dvě skupiny mažoretek ze Svitav-Lačnova a dvě z Dobrušky, což bude zpestření programu,“ upřesnil Josef Mlíka z týmu pořadatelů. Na příští jubilejní ročník slíbil překvapení: „Na každý jubilejní ročník jsme něco připravili, třeba účast orchestrů ze zahraničních partnerských měst, na příští rok také něco uchystáme.“

(jko)