Zhruba čtyřicetičlennou výpravu ze Žamberka čeká za „velkou louží“ dvoutýdenní turné. V USA absolvuje sbor řadu koncertů, bude mít i nabitý poznávací a kulturní program.

Viola se na turné po Spojených státech připravovala víc než rok. Pomáhala jí organizace ŽIFA, která se v Žamberku stará o mezinárodní styky. Itinerář počítá s návštěvou čtyř měst, po New Yorku to bude Philadelphie, Washington a nakonec Lititz, město v Pennsylvanii založené v 18. století českými vystěhovalci. Viola už koncertovala mnohokrát v zahraničí, sbormistr Jaromír Žejdlík však toto turné vnímá jako mimořádnou událost. „V sobotu jsme měli poslední zkoušku a pozvali rodiče, abychom jim předvedli, jak jsme připraveni, a rozloučili se,“ říká sbormistr. Své pocity těsně před odletem definoval jako smíšené, na jedné straně se velmi těší, na straně druhé si dělá starosti, aby všechno klaplo. Podobně na tom budou i rodiče, dětem víc než přejí, že mohou prožít něco výjimečného, dva týdny však budou tak daleko. Cestu podnikne dvaatřicet zpěváčků se sedmičlenným dospělým doprovodem. Program koncertů bude Viola upravovat podle toho, pro jaké publikum bude zrovna zpívat. „Naplánováno máme devět větších koncertů a tři vystoupení, například ve škole nebo při bohoslužbě. Konkrétně v české škole v New Yorku budeme zpívat hlavně české písně. Vezeme s sebou i kroje, takže zatančíme naše lidové tance, a máme i dvě stepařky. Pro vystoupení ve městě Lititz jsme speciálně nacvičovali českobratrské písně, hlavně od Komenského,“ podotkl Žejdlík.

Svým hostitelům vezou čeští muzikanti spoustu dárků, každý účastník výpravy bude mít v zavazadle nějakou pozornost. Například do knihovničky české školy v New Yorku Viola daruje na čtyřicet knih. „Naší snahou bylo, abychom obdarovali každého, kdo se o nás bude starat. V tomto směru nám velmi pomohli rodiče, maminky upaličkovaly spoustu věcí, vyráběly keramiku, máme připravené ručně vyrobené dárkové certifikáty, vezeme i hrad Litice vyřezaný řezbářem ze dřeva,“ dodává sbormistr. Na některých dárcích se objevuje lípa jako symbol českého národní stromu, na dalších pak motivy hradu Litice nebo sboru Viola.

Žamberský sbor bude v New Yorku i 11. září, v den, kdy si velkoměsto společně se zbytkem civilizovaného světa připomene smutné výročí teroristického útoku na Světové obchodní centrum. Po celém světě se v tento den konají koncerty. Viola bude mít vystoupení s dalším sborem na Manhattanu, koncerty končí stejnou skladbu. „To bude velmi emotivní okamžik,“ domnívá se Jaromír Žejdlík.

Těžko říct, co bude nakonec pro členy české výpravy největším zážitkem. Poznávat budou řadu atraktivních míst, které zatím znají jen z televize a tisku, například se poplaví k soše Svobody, prohlídka Philadelphie je zavede ke schodům, po kterých běhal Rocky ve stejnojmenném filmu, navštíví expozici Bílého domu a muzeum NASA… Ve Washingtonu budou bydlet v etiopské komunitě, na závěr pobytu ve městě Lititz je čeká velký galakoncert, na kterém společně se zdejším středoškolským sborem zazpívají píseň Amazing Grace… Zpět do vlasti se Viola vrátí 22. září.