V sobotu se zde uskuteční jubilejní desáté Rockové vítání jara a kulatý ročník festivalu, který už něco pamatuje, přináší opět ojedinělý hudební koktejl. „Už před dlouhými deseti lety uspořádala potštejnská kapela Radio Jerevan v restauraci Na Vochtánce první nesmělý festiválek, ještě v témž roce podobnou akci zopakovala a tradici festivalů Rockové vítání jara a Rockové loučení s létem pak dotáhla až do dnešních dní. Věřme, že ani tato akce nezůstane tradici svých předchůdkyň nic dlužná,“ komentuje optimisticky David Filip z pořadatelského týmu.

Festivalový program nabízí, jak je v Potštejně dobrým zvykem, celkem šest skupin. První z formací, a sice broumovská kapela 4 akordy, by se měla nástrojů opřít o půl sedmé večer. Punk poté vystřídá neméně oblíbené ska v podání královédvorské Grotesky (na snímku) a David Filip garantuje veselí, když o skupině říká: „Jejich ´pub ska melody´, postavené na nápaditých textech a zdůrazněné souhrou dvojice výrazně znějících saxofonů, se dozajista postará o roztančení všech přítomných.“

Vítání jara ani loučení léta se na Potštejně nemůže obejít bez domácích miláčků Radio Jerevan, kteří se představí jako třetí v pořadí. Pravidelní návštěvníci festivalu dobře vědí, že se restaurace Na Vochtánce bude pod duněním sedmistrunných kytar otřásat v základech.

Těžko na této skutečnosti něco změní také hlavní hvězda večera, která do malebného údolí přijede až z Liberce. Punkeři už zajisté leští okované glády a řetězy a odpočítávají dny a hodiny z kalendáře, než přijde chvíle skupiny Kohout plaší smrt! „Historie tohoto čtyřčlenného bandu sahá až do roku 1996 a Kohouti v současné sestavě Matěj, Krtek, Honza a Vítek patří k osvědčeným a oblíbeným aktérům všemožných punkových festivalů, a to kdekoliv po širých vlastech českých. Jejich nápaditá a šlapající muzika je doplněna vtipnými texty, jasně dokládajícími, že tito Liberečáci berou punk s humorem,“ představuje hlavní tahák desátého jarního rockového „juchání“ na Potštejně David Filip.

Závěr jubilejního desátého Rockového vítání jara obstarají dvě sestavy na pomezí metalové a rockové muziky. Brněnská trojice ostřílených muzikantů Invaze by měla podle pořadatelů nabídnout posluchačům zajímavý mix hard rocku a metalu, závěr pak budete v režii skupiny Swamp. Ta přijede na Vochtánku z nedalekého Rychnova nad Kněžnou a kdo by si nechal její vystoupení ujít, ten podle Davida Filipa rozhodně prohloupí. „Málokdo možná ví, že dnešní Swamp s tím původním má společného už jen frontmana a název. Kapela prošla kompletním přerodem a vyráží na koncertní pódia s novou energií a silou. Budete překvapeni, jak novým Swampům hraje,“ láká všechny příznivce hutné muziky hlavní pořadatel velikonoční rockové veselice.

Pokud bude sobotnímu Rockovému vítání jara přát počasí, jež umí i o Velikonocích důkladně pozlobit, mohou se návštěvníci Vochtánky těšit na nefalšovaný hudební mejdan, navíc za téměř symbolické peníze. Vstupné totiž činí pouhých osmdesát korun, jen opozdilci si budou muset po půl osmé večer dvacetikorunu připlatit. „Přijďte se na Vochtánku podívat! Ten, kdo na Vítání nebo Loučení už někdy byl, vám potvrdí, že tyto festivaly jsou něčím víc, než jenom průměrnou přehlídkou několika tuctových kapel. No, kdo neuvidí, neuvěří,“ zakončuje David Filip.

JAN POKORNÝ