Už podruhé zastavil seriál akcí pořádaných vydavatelstvím Deníku ve Vysokém Mýtě. Včera se zhruba po roce opět uskutečnil na náměstí Přemysla Otakara II. Den s Deníkem. Zatímco nedávnému Dni s Deníkem v Ústí nad Orlicí vů〜bec nepřálo počasí, tentokrát to bylo zcela naopak. Ač konec května, vládlo pravé letní počasí a rtuť teploměru šplhala málem až ke „třicítce“.

Instalace kamer prý vyloučena není

Tématem diskuze při loňském setkání s obyvateli Vysokého Mýta byla především neutěšená dopravní situace ve městě, která jde na vrub neúměrně zatěžované komunikace, která město protíná. Tento problém samozřejmě tíží Vysokomýtské i dnes, což nakonec dokázala i anketa, kterou Orlický deník ve městě nedávno provedl.

Někteří lidé se ovšem obávají i vysoké kriminality, která ve Vysokém Mýtě dlouhodobě je. Také o tomto problému se při včerejším Dni s Deníkem na náměstí Přemysla Otakara II. mluvilo. Vedení města přitom v diskuzi s občany zastupoval člen městské rady Jiří Podroužek. „Situace určitě není až tak kritická, přesto ale není důvod, aby chom se s ní v této fázi smířili. Jednou z variant, jak pomoci řešit tento problém, je často diskutovaný kamerový systém. Město přijalo nabídku firmy, která se zabývá vyhodnocováním bezpečnostních situací v aglomeracích, jako je Vysoké Mýto. Jako radní bychom měli první dostat výstup této analýzy. Pokud bude mezi navrhovanými řešeními i kamerový systém, radní ani zastupitelstvo nebudou těmi, kdo mu budou bránit,“ uvedl radní. Jak dodal, od posledních voleb došlo ke zdvojnásobení počtu městských strážníků a bylo jim pořízeno také služební vozidlo. „Pokud občané požádají strážníky o pomoc, měli by se jí dočkat,“ prohlásil Jiří Podroužek. Hovořil také o dopravní situaci na komunikaci I/35. „Pamatuji dobu, kdy studie zjistila, že Mýtem jezdilo dvanáct tisíc vozidel denně. Dnes jich městem projíždí jednou tolik. Je dobře, že již víme, kudy povede budoucí rychlostní komunikace. Je příslib od ministerstva i ředitelství silnic a dálnic, že se v horizontu dvou let začne stavět. Jakmile dojde k realizaci, doprava z města bude odvedena. V tuto chvíli žádné rychlé řešení dopravní situace, bohužel, neexistuje. Opravdu nezbývá než doufat, že se obchvat města postaví co nejdříve,“ prohlásil radní.

Už tradičně byl zájem o soutěž o atraktivní vůz Huyndai Santa Fe. A není divu, vždyť před rokem vyhrála novou Škodu Fabia právě účastnice Dne s Deníkem, který se konal ve Vysokém Mýtě. Soutěžních kuponů odevzdaných do „urny“ bylo opravdu požehnaně.

Mnozí z více než tří set návštěvníků Dne s Deníkem využili možnosti objednat si Orlický deník „na zkoušku“ na čtrnáct dní zdarma. S příjemným ohlasem se setkala i taneční vystoupení souboru T–komplex místního DDM.