Kdo by se nechtěl vrátit alespoň na chvíli do časů našich pradědečků a prababiček a připomenout si některá řemesla, s nimiž se dnes již setkat nemůže? Právě touto lákavou nabídkou disponuje letohradské Muzeum řemesel, které zaujímá tři patra barokní sýpky z roku 1750 a plochou 720 metrů čtverečných je největším svého druhu u nás. Navštívit pozoruhodný objekt tedy rozhodně stojí za to…

Připravili expozici funkčních katrů

Na 8. srpna je naplánováno neformální setkání, které má spolupracujícím muzeím a informačním centrům představit zbrusu nově dokončenou druhou část trasy B s pilnicí, již tvoří tři funkční katry. Otevřena byla 18. července a je jediná svého druhu v republice.

„Přítomni budou 8. srpna také starostové Jablonného, Žamberka, Letohradu, Ústí a Verměřovic, protože oni využívají naše muzeum při setkávání s pracovními návštěvami,“ pochlubil se majitel muzea, letohradský podnikatel Pavel Tacl, a dále se rozhovořil o tom, co vlastně předcházelo otevření unikátní expozice: „Sehnat katry nebyla jednoduchá záležitost. Jeden z nich jsem objevil v Kunvaldu na pile č. p. 211. Když jsem zjistil, že se objekt prodává, tak jsem sháněl, kdo by mi katr nechal. To byl problém, ale kupec nakonec svolil a po půlroce jsem z něj ´vymámil´ i druhý litinový katr, který si tam chtěl původně ponechat jako dekoraci. Renovace byla nutná, litinový katr byl bez bronzových součástí, pochopitelně kvůli drahému kovu. Také dřevo u prvního katru bylo ztrouchnivělé, některé díly jsme museli udělat úplně nově. Poslední katr jsme získali hned na začátek v momentu, kdy jsem na první pokus neuspěl s již zmiňovaným dřevěným katrem. Nahoře se někdo musel dovědět, jak jsem smutný, že jsem nesehnal katr, de facto za tři dny na to mi volal ze Sopotnice člověk, jestli nechci dřevěný katr. Přivezli jsme jej ten samý týden a je také moc pěkný.“

V nové pilnici vidí zakladatel a majitel Muzea řemesel pro návštěvníky velké lákadlo, které v republice nemá obdoby. „Nefunkční katr se nachází třeba na Veselém kopci, jeden funkční mají v Rožnově pod Radhoštěm. Žádné muzeum ovšem nevlastní tři různé typy funkčních katrů vedle sebe,“ řekl Deníku Pavel Tacl.

Zájem o stará řemesla stále trvá

Letošní sezona zatím patří podle slov Pavla Tacla spíše mezi průměrné, to ovšem neznamená, že by zájem o řemesla nějak upadal. „Je to přibližně stejné jako v minulém roce, poněkud jsme trpěli uzavírkou silnice 360/2, která byla dva týdny úplně uzavřená, přesto jsme nezaznamenali nějaký zásadní pokles návštěvnosti. Letošní sezona ukazuje, že zájem o řemesla především mezi mladými je, chodí tam lidé kolem pětatřiceti let i s malými dětmi, dvacetileté páry. Vidím v tom určitý posun, dříve tomu tak nebylo,“ podotkl majitel muzea. Návštěvníkům a provozovatelům muzea nahrává do karet fakt, že v letních měsících je otevřena zahradní restaurace na terase. „Vinárna v létě otevřena není, ta je v provozu v zimním období. Restauraci na terase ale turisté využít mohou,“ upřesnil Pavel Tacl. Otevírací doba muzea je mezi dubnem a říjnem denně od 9 do 17 hodin.

(jp)