Choceňský nářez, to je název setkání špičky českých řezbářů a kamenosochařů, které pořádá občanské sdružení NO PASIVO od včerejška do neděle. Koná se na zahradě Kubíčkovy vily. Účast přislíbilo pět umělců.

V neděli otevřou výstavu

Dnešek je zasvěcen práci, zájemci si mohou práci se dřevem vyzkoušet. Podvečer a večer budou patřit odreagování a odpočinku, koncertu Pepy Streichla a zábavě s kapelou Bolaso z Luže. Na neděli je naplánováno dokončení děl, otevření improvizované výstavy i autogramiáda.

Pořadatelé chtějí návštěvníky přilákat i doprovodným programem. „Občerstvení s medovinou a čajovnou je samozřejmostí, budou přítomni včelaři, mobilní ekoporadna a dětský koutek,“ neprozradil vše, co mají pořadatelé „v rukávu“, předseda pořádajícího sdružení Vojtěch Sedláček. Podle jeho informací bude nejstarším účastníkem devětašedesátiletý Hynek Paleček z Nového Bydžova, pravidelný účastník celostátní trampské řezbářské výstavy, držitel cen Zlatý červotoč a Zlatý bobr. Řezbou se zabývá třicet let. Z Mikulášovic přijede Petr Havlíček, rovněž oceněný Zlatým červotočem i Zlatým bobrem.

Místní zastoupí Oskar Podávka, který vyřezává patnáct let, pravidelně se zúčastňuje trampské řezbářské výstavy, Křivořezání na hradě Křivoklát i mezinárodních sympozií v Kunovicích a slovenských Malackách. Z nedaleka, z Vysokého Mýta, dorazí osmadvacetiletý Bartoloměj Štěrba, absolvent kamenického učiliště, s kamenem pracuje dvacet let.

Jedinou zástupkyní něžného pohlaví se stane čtyřiadvacetiletá Jana Rejmanová z Vysokého Mýta. „Je držitelkou cen Zlatý červotoč junior z roku 1998 a Zlatého bobra z roku 2004. Řezbou se zabývá 17 let, tesáním kamene devět let,“ přibližuje Sedláček zručnost mladé řezbářky.

Zajímavá akce se v Chocni koná za podpory Pardubického kraje a choceňské radnice.

Petra Soukupová