Ale ani počasí neubralo historické bitvě Blosdorf 1915 na kráse. Vzpomínková akce na dobu první světové války začala dopoledne tradiční pietou u pomníku padlých.

V Mladějově se nikdy za války nebojovalo, ale organizátor Dan Urbánek právě tady u průmyslového muzea objevil krajinu, která mu připomíná Karpaty. Bitva Blosdorf 1915 se ve vsi koná už několik let a každý rok jezdí stále více milovníků historie.

„Letos se bitvy zúčastnilo asi dvě stě osmdesát bojujících a šedesát dobových civilistů, mezi nimiž nechybí krásné ženy. Vloni se akce mimořádně vydařila, takže se sem natáhlo hodně Rusů. Přijelo jich zhruba sto třicet, a to z Litvy, Běloruska a Ruska. Nechyběli však ani vojáci ze Slovinska, Polska, Slovenska, Rakouska, Německa a samozřejmě Češi,“ uvedl Dan Urbánek.

V noci sice pršelo, takže terén v dobovém táboře byl poněkud hodně blátivý, ale to vojákům ani dámám v róbách nevadilo. Návštěvníci se zastavili na dobové poště, nakoukli do hostince nebo do polního fotoateliéru. Lidé potkávali v táboře i feldkuráta. Ale málokdo ví, že to není jen hraná postava. Ivan Peška z Desné na Liberecku je opravdový katolický farář.

„Jsem starokatolický kněz z pohraničí z Desné. V Mladějově jsem už počtvrté. K problematice války jsem se dostal přes duchovenskou funkci a myslím si, že to k tomu patří. Kdybych byl mladší, dělal bych to naostro. Minulý týden totiž odjel můj kolega z Brna na misi do Afghánistánu jako skutečný polní duchovní. V Mladějově si to opravdu užívám. Jsem staromilec, líbí se mi hezky oblečené dámy, slušivé uniformy. Sejdou se tu lidé z různých zemí a akce se nese v přátelském duchu bez nacionálních problémů,“ řekl kněz Ivan Peška.

Atmosféru první světové války si v Mladějově užívali rovněž vojáci z Ruska. Většina z nich jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé a jejich velkým koníčkem je právě historie. Část jich přijela z velkého Vojensko historického klubu Gornyj Ščit z Jekatěrinburgu na Uralu.

Alexandr Jemeljanov, který v civilu pracuje jako archivář, na bitvu v Mladějově dorazil již podruhé a zdejším prostředím i akcí samotnou byl nadšený. Uniformu ale obléklo také několik žen. Jednou z nich byla Jeljana Vochmiakova z Jekatěrinburgu, která je dcerou jednoho z nejstarších členů klubu.

„Bitvy v Mladějově jsem se zúčastnila poprvé, ale moc se mi tu líbí,“ řekla mladá architektka Jeljana. To, že se dívka stane „vojačkou“, vyplynulo podle jejích slov z rodinných poměrů. „Historie je velký koníček otce, takže je to záležitost celé rodiny. Začínala jsem v bojích spojených s Napoleonem a rokem 1812. Později jsem se přeorientovala na první světovou válku,“ dodala mladá žena.

Kolem půl čtvrté odpoledne vojáci nastoupili na bitevní pole. Vlak tažený historickou lokomotivou dovezl část ruského vojska.

„Rakušáci hrdinně bránili horizont, byl to boj o kótu Mladějov. Bitva trvala asi hodinu a nakonec vyhráli Rusové. Světovou premiéru tady měla tentokrát replika obrněného vozidla Austin Putilov z první světové války,“ sdělil Dan Urbánek.

Vojáci během bitvy vystříleli asi patnáct tisíc nábojů. Akci zpestřily pyrotechnické efekty, které zajistili vojenští pyrotechnici z Náměště nad Oslavou. Kvůli špatnému počasí ale letos v Mladějově chyběl přelet replik historických letounů.

(ina)