Oslava Nového roku už 26. prosince? Pro Davida Kaplana, organizátora třetí vánoční besídky, to není nic nemožného. Produkční Vachler Art Company dolaďuje v současnosti detaily celé akce a doufá v co nejhojnější účast Oušťáků.

Letos jinde

V pořadí třetí setkání ústeckých muzikantů a jejich kamarádů je naplánovano na druhý svátek vánoční. Oproti předchozím dvěma ročníkům, které přivítal v daleko komornější atmosféře orlickoústecký Dům dětí a mládeže, proběhne ten letošní v Modrém salonku kulturního domu. Vánoční veselí probíhá ve spolupráci s Klubcentrem, naprostá většina nákladů, tak jako u předchozích akcí, jde ovšem z kapsy vedoucího projektu. David Kaplan k tomu doplnil následující: „Nemusím zdůrazňovat, že vstupné – 55 korun – je symbolické a náklady na takový festival jsou vysoké. Ve sféře místní kultury nikdy nebude peněz na zbyt. Kapely zahrají a celý přípravný tým pracuje bez nároku na honorář. Zaplacení celého festivalu je v podstatě rébus s velkou neznámou, záleží pochopitelně na počtu příchozích.“

Různé žánry

Že se mají návštěvníci besídky opravdu na co těšit, prozrazuje už jen samotná skladba multižánrového festivalu. Pro příznivce jemnější hudby vystoupí například jazzové duo Marcely a Karla Bártových, představí se také formace IndiviDUO, která před necelým měsícem naplnila ústecké Roškotovo divadlo. Úspěchy z největších českých festivalů ověnčená skupina Mother's Angels potěší jistě mladší část publika, na své si ale přijdou také fandové punkové a hardrockové muziky, které z vánoční idylky proberou sestavy BBT a Lampa č. 29.

Pokus o co největší rozptyl žánrů si David Kaplan pochvaluje: „Nesmírně mě baví míchat hudební žánry. Jednak je to vždycky výzva, jak to bude fungovat dohromady, a pak se tím učíme toleranci. Představte si, že na jednom pódiu uslyšíte jemnou až intimní folkovou skladbu IndiviDUA a za pár minut ostrým střihem hardcorovou pecku od skvělých BBT. To je přece dobré spojovat zdánlivě různé světy, ne? Jak vidíte, jídelníček je to pestrý. Kdo snad nebude mít hudby do sytosti, pro něj je určen dvouhodinový hudební nášup v podobě afterparty s formací Těžká doba,“ přiblížil program festivalu jeho organizátor.

Popovídat si

Kromě muziky nepouští David Kaplan ze zřetele další věc, o níž jde o Vánocích především – setkání navzájem si blízkých lidí. V podobném duchu probíhá nejen každoroční vánoční muzicírování, ale také letní akce s názvem Nádherný letní den. „Naše Besídka není myslím nic jiného, než další důvod setkat se a povídat si, třeba i beze slov, jak to muzika umí. Představte si, jak si stopadesát lidí vzájemně přeje čtyři dny před Silvestrem vše dobré do Nového roku! Ta situace prostě člověka dostane. Strhne to lavinu příjemné energie, která se tam nakumuluje v průběhu odpoledne a pak se spustí, jako když cvrnknete do první kostky domina. Na tu chvíli se každý rok těším. Pro mě je vlastní akce vlastně jen završení té spletité cesty její realizace. Tenhle proces je to, co umím. Cesta k cíli. Tak se tomu věnuji nejen profesionálně, ale také pro radost tam, odkud pocházím,“ uzavřel pro Deník David Kaplan.

Besídka slibuje deset hodin původní muziky

s velkolepou oslavou a ohňostrojem

Modrá scéna orlickoústeckého kulturního domu bude na druhý vánoční svátek svědkem výjimečné hudební události pojmenované BESÍDKA. Devět místních hudebních formací načisto nebo nanečisto, jak bude potřeba, oslaví příchod roku 2008. Multižánrový festival připravuje rodák zÚstí nad Orlicí, producent David Kaplan (Vachler Art Company) jako další ze svých kulturních projektů. Nabízíme vám celý rozhovor, který exkluzivně poskytl Orlickému deníku.

Co všechno jste připravil na vánoční setkání nazvané Besídka?

Snad nechcete, abych vám řekl, jak dopadne detektivka, kterou máte právě rozečtenou? Jen vás zkusím nalákat. Besídka má vpodtitulu napsáno: velký mejdan ústeckých muzikantů. Myslím, že to bude takový minifestival napříč hudebním spektrem. Sejde se tam osm formací a jeden písničkář. Nápadů bylo opravdu hodně, ale kvůli neúprosné matematice - příjmy proti výdajům - jsme se jich museli vzdát. Nevadí, necháme si je na jindy. Co se určitě podaří, to je oslava příchodu Nového roku. Na čisto nebo na nečisto, jak bude potřeba. Představte si, jak si stopadesát lidí vzájemně přeje čtyři dny před Silvestrem vše dobré do Nového roku! Ta situace prostě člověka dostane. Strhne to lavinu příjemné energie, která se tam nakumuluje vprůběhu odpoledne a pak se spustí, jako když cvrnknete do první kostky domina. Na tu chvíli se každý rok těším.

Každý rok? Znamená to, že už jste něco podobného vyzkoušel?

Blížící se Besídka je třetí vpořadí. Ty dvě předchozí hostil díky mimořádné laskavosti ředitelky Jany Kočířové ústecký Dům dětí a mládeže vletech 2004 a 2005. Bylo to takové spíše přátelské setkání tří zdejších muzikantů – Petra Brzokoupila, Davida Chládka, mne - a našich přátel. Zahráli jsme si, každý host donesl cukroví, bramborový salát nebo láhev vína a k tomu všemu přípitek doNového roku včetně perfektního ohňostroje. Ten ostatně nebude chybět ani letos. Náš pyrotechnik ing. Milan Hlaváček se už na něj pečlivě připravuje.

Bude se nějak výrazně lišit vánoční besídka od předchozích dvou letních akcí? Jestli ano, v čem?

„Besídka“ a „Nádherný letní den“ jsou dvě různé akce. Ty dva Nádherné letní dny (NLD), tedy přesněji vystoupení hudebních hostů, jsme navždy zaznamenali na cédéčku snázvem Eneldé 007. Bude ostatně ke koupi na letošní Besídce. Příští „Nádherný letní den“ by měl být včervenci 2008 opět vsemanínském areálu společnosti Cervin a chystáme ho jako několikadenní tábořiště plné muziky, filmů, koupání a pohody. Besídka není myslím nic jiného, než další důvod setkat se a povídat si, třeba i beze slov, jak to muzika umí. Ať je léto nebo zima.

Stále platí, že jdou veškeré náklady z vaší kapsy, nebo se v tomto ohledu něco změnilo?

Počkejte, já mám hypotéku! (smích) Víte, ono je to složité. Do téhle akce jsem vstoupil společně sKlubcentrem. Na plakátech je napsáno, že projekt vznikl za podpory města. To je jen symbolická věta, která znamená, že starosta dal zelenou kmojí spolupráci sDanou Chládkovou, ředitelkou Klubcentra. Člověka neznalého napadne, aha, oni to zaplatí. Nikdo nic nezaplatí. Velká deviza je vtom, že díky partnerství sKlubcentrem nemusím hradit nájemné za kulturák. Ale každý vylepený plakát, každou identifikační pásku pro diváka, zvukaře, osvětlovače, techniku, všechno se zkrátka musí poplatit ze vstupného. Nemusím zdůrazňovat, že vstupné (55 korun) je symbolické a náklady na takový festival jsou vysoké. Ve sféře místní kultury nikdy nebude peněz na zbyt. Kapely zahrají a celý přípravný tým pracuje bez nároku na honorář, ale i tak poplatit takový festival je v podstatě rébus svelkou neznámou. To je zodpovědnost a jisté riziko producenta. Pokud přijde na Besídku 50 diváků, půjde například mzda správci kulturního domu opravdu zmé kapsy. Je ale skvělé, že se mi Oušťáci sami ozývají a ptají se, zda nepotřebuji sněčím pomoci. Na Besídce budu šťastný za každý pár pomocných rukou.

Kdo všechno si zahraje na vánoční besídce v orlickoústeckém Kulturním domě?

Nesmírně mě baví míchat hudební žánry. Jednak je to vždycky výzva, jak to bude fungovat dohromady a pak se tím učíme toleranci. Představte si, že na jednom pódiu uslyšíte jemnou až intimní folkovou skladbu IndiviDUA a za pár minut ostrým střihem hardcorovou pecku od skvělých BBT. To je přece dobré spojovat zdánlivě různé světy, ne? Tak se na pódiu Besídky potkají Mother´s Angels (pop), Tichá Woda (wodafolk), Lampa č. 29 (punk), IndiviDUO (folk), Dolly Bus Band (funky) a BBT (punkcore). Pozvání přijal také Vojta Jakubec (urbanfolk) a dvojice skvělých jazzmanů - Marcela Bártová a Karel Bárta. Jak vidíte, jídelníček je to pestrý. Kdo snad nebude mít hudby do sytosti, pro něj je určen dvouhodinový hudební nášup v podobě afterparty sformací Těžká doba.

S kolika příchozími počítáte, Davide? A na kolik jste připraven?

Počítat se má střízlivě a vždycky doufat vlepší výsledek. Pohrávali jsme si vpřípravném týmu snápadem Besídku přemístit do velkého sálu. Dokonce jsme vymysleli, jak to zařídit, aby i vtom velkém prostoru zůstala akce komorní. Pojďme si ale nejdříve „zkusit“ jen Modrou scénu! (Takto jsem nově pojmenoval Modrý salonek Kulturního domu vÚstí nad Orlicí) A když to bude na Štěpána fajn, tak příští rok sKlubcentrem připravíme třeba velkolepý Silvestr! (smích) Abych vám však odpověděl - jsme připraveni na 250 až 300 účastníků Besídky. Počet diváků pro mě není zásadní kriterium úspěšnosti akce. Nechám se překvapit.


Co vás vůbec přivedlo k pořádání podobných akcí? Máte na další ještě dost energie a nápadů?

Energie teď vzimě ubývá. Chce to více vitamínů a slunečního světla. (smích) Stím ale zápolí každý. Kdo zažil spokojené tři stovky diváků vlastním přičiněním, je na tom pocitu lehce závislý. To je ta hnací síla. Pro mě je vlastní akce vlastně jen završení té spletité cesty její realizace. Tenhle proces je to, co umím. Cesta kcíli. Tak se tomu věnuji nejen profesionálně, ale také pro radost tam, odkud pocházím.

Další informace najdete na adrese www.besidka.xf.cz

Besídka

Středa 26. prosince 2007, 16.00

Kulturní dům Ústí nad Orlicí, modrá scéna

BESÍDKA

Velký vánoční mejdan ústeckých muzikantů. Multižánrový festival, při kterém načisto nebo nanečisto, zkrátka jak bude potřeba, oslavíme příchod roku 2008. Hrají: BBT (punkcore), IndiviDUO (folk), Marcela Bártová @ Karel Bárta (jazz), Vojta Jakubec (urbanfolk), Dolly-bus-band (funky), Tichá Woda (wodafolk), Lampa č. 29 (punk), Mother´s Angels (pop) a další. AFTERPARTY: Těžká doba.

www.besidka.xf.cz

Vstupné: 55,- Kč