Poklidný život v městečku na několik dní přeruší Kopečková pouť. Náměstí a prostor zvaný „Bečvárna“ se zaplnily atrakcemi, které budou společně se stánky se vším možným i „nemožným“ v obležení dětí i dospělých hlavně o víkendu.

Radost pro děti ze školek i domovů

Kopečková pouť má v Letohradě velkou tradici, počet ročníků se už rychle blíží ke třem stovkám. Není jen lidovou zábavou, ale i příležitostí pro setkání rodin či přátel, magnetem pro návštěvníky z blízkého i vzdáleného okolí. „Pouť bude tradiční, bez nadsázky ji považuji za největší v regionu,“ podotýká starosta města Petr Fiala. „Pro místní má svůj neodmyslitelný význam a charakter.“

Každý rok zve starosta na pouť i děti z místních školek, dětských domovů a klienty Domova pod hradem Žampach, aby si zadarmo užily pouťových atrakcí. Kopečkovou si v doprovodu starosty dosyta užijí dnes dopoledne. „Přijede i Stacionář v Ústí nad Orlicí, bude nás na tři stovky,“ dodal Petr Fiala. „Jsem rád, že dohoda mezi městem a provozovateli pouti, pány Lagronem a Zvárou, trvá a můžeme tak udělat radost těm, co si to zaslouží. Osobně se na to velmi těším, vidět upřímnou radost ve tvářích dětí a slyšet jejich smích, to je balzám na duši v této jinak dosti hektické době.“

Součástí Kopečkové bude v sobotu rockový „pouťfest“ u Bečvárny, začne v 18 hodin a účinkovat má Your Last Breath, Hashberry a Pink Floyd Revival Czech.

Další tradiční akcí je chovatelská výstava na zámecké terase. Letos se koná u příležitosti šedesáti let od založení místní organizace Českého svazu chovatelů. K vidění by měla být opět různá plemena králíků, drůbež, okrasné ptactvo nebo holuby. Zájemci si zde také mohou koupit kuřice, zeleninové a květinové sadby nebo výrobky ze dřeva, organizátoři výstavy se také dohodli s kláštereckou firmou, která má na terase vystavovat zahradní techniku. Ani letos nebude Kopečkové chybět ohňostroj, začne v sobotu v zámeckém parku ve 21.30 hodin.

Akci provázejí opatření v dopravě

Pouť provází každoročně řada dopravních opatření. V případě silniční dopravy bude zejména od páteční zhruba 12. hodiny do nedělní 20. hodiny uzavřen střed města a doprava odkloněna po objízdných trasách. Cestující musí počítat s některými změnami v pravidelné autobusové dopravě, z letohradského vlakového nádraží budou v sobotu večer do Ústí, Žamberku a Jablonného vypraveny zvláštmí spoje.

V souvislosti s poutí zveřejnila radnice ještě jednu důležitou informaci: od pátku do neděle bude rozšířena provozní doba veřejných záchodků na zámecké terase a po městě rozmístěno patnáct mobilních WC.

(daf)